Mentat skrev 2014-04-08 10:31:15 följande:
Jo, det brukar låta så från oppositionen. Gnäll, gnäll, gnäll.
Nu är det så att andelen i normal yrkesverksam ålder som är i arbete har ökat, trots denna höga invandring och trots fem års internationell kris under regeringen Reinfeldt. (Se SCB:s arbetskraftsundersökningar, Q3 2006 vs Q3 2013, 20-64 år)
Svensk ekonomi utvecklas riktigt bra. Förväntad BNP-tillväxt 2014 2,7%, vilket är mycket bra (
www.svd.se/naringsliv/nyheter/ukrainakrisen-h... )
Sverige är det enda land i EU som har minskat sin statsskuld under finanskrisens år (
epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=ta... )
Svensk sjukvård får toppbetyg i Europa (
www.svd.se/nyheter/inrikes/svep-skillnader-i-... )
Tittar man på fakta finns alltså inte mycket att gnälla på. Tvärtom, vi kan vara mycket nöjda.
Men snälla, jag vet att psykopaten brukar hävda att 200.000 fler är sysselsatta, psykopaten brukar dock glömma att nämna att han varit massinvandrings-besatt och ökat befolkningen med dubbelt så många under samma period - dvs att det är lika många bidragsparasiter som fått sysselsättning under perioden( Sysselsättning= Jobb en dag i veckan, praktik, instegsjobb osv) Det går såklart inte ihop ekonomiskt.
BNP ökar mer eller mindre per automatik när befolkningen ökar, säger inte ett smack om vårt välstånd eller hur bra våra medborgare har det.
Så statsskulden har minskat, då är den väl bara 1000 miljarder 200 miljoner nudå, låt oss ta hit hela afrika!
Tittar man på fakta så är Fredrik Reinfeldt en oansvarig jävla idiot, han har pumpat in över en halv miljon människor(mestadels lågutbildade) till ett land som konstant haft en arbetslöshet på 8%, som haft bostadsbrist, dåren vill att dessa männsikor ska ha svensk standard på skattebetalares bekostnad, dåren vet mycket väl att utomeuropeer bara har en arbetsfrekvens på runt 50% trots många år i landet.
INGEN nationalekonom i världen håller med dåren, alla säger entydigt att en välfärdsstat och utomeiropeisk massinvandring inte går ihop(vilket är självklart) - dåren sket i dessa rapporter, han sket i sina väljare och han sket i sitt land.
Nu har vi närmare 200 utanförskapsområden, skotten avlossas dagligen och vårt land är inte bara fattigt, det är raserat på alla plan.
Moderaterna hade en klok och ekonomisk individ som hette Björn schaerström, psykopaten kickade han från partiet (Reinfeldt gillar inte ansvarsfulla)