Konstatera skrev 2016-04-24 15:48:44 följande:
Handlar inte bara om Kaplanavslöjandet, utan det handlar om flera snedsteg som absolut har med feminism att göra. MP har varit ett av de partierna som drivit feminism och en fri invandring högt på sin agenda. När dessa frågor sedan visar sig vara problematiska att kombinera, blir det tydligt att saker och ting måste väljas bort. Sverige har reviderat sin syn på medmänsklighet och medierna har följt efter. Det är inte längre acceptabelt att en muslim vägrar skaka hand med en kvinna på grund av dennes kulturella sed. Med det sagt, kan vi dra slutsatsen att vi har börjat lämna debatten om det humana i flyktingsmottagandet bakom oss, inte minst med argumentet att det försvårar vårt jämnställdhetsarbete.
Fridolin erkände själv att han inte riktigt hade förstått hur kränkande det kunde vara att en man inte ville skaka en kvinnas hand. Det är ett kvitto på vart opinion ligger. Hade religionsfriheten prioriterats högre än feminismen, hade det aldrig blivit ett drev mot allt som har med MP att göra.
Jag ser inget motsatsförhållande mellan humanitet eller den humanitära delen av flyktingmottagande och synen på våra kulturella seders betydelse. Huruvida flyktingmottagande är humant eller ej påverkas inte av huruvida flyktingars eller svenskars kultur och seder ses som gällande i Sverige.
Jag vet inte hur du försöker få detta till att bli en religionsfrihetsfråga, har någon i de uppmärksammade fallen hindrats till att vara och leva som muslimer, med undantag för situationer där det påverkar andra?