Inlägg från: Anonym (Hf) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hf)

    kommer jag bli sjuk med andra barnet också?

    Jag hade måttlig hf med första och HELLP med andra barnet. Tredje förlorade jag i magen. Med fjärde fick jag äta trombyl, fick bara lätt hf, så det hjälpte förmodligen. Vaginala förlossningar men igångsatt alla gånger. Fråga efter Trombyl!


    Anonym (tjej) skrev 2014-02-18 23:23:46 följande:
    Risken ökar om du haft det tidigare men minskar ju längre tid du haft samma partner, om ni haft oskyddat sex eller oralsex och han kommit i dig. Det låter helt galet men ju mer oralsex du har på honom nu och sväljer desto mindre risk för hf. Din kropp vänjer sig vid honom och reagerar då inte lika starkt på barnet.

    Jo, det där har jag också läst. Nån forskning i Nederländerna. Tyvärr gillar jag inte att svälja...
  • Anonym (Hf)
    Anonym (pilla) skrev 2014-02-26 09:36:40 följande:
    Har nu bestämt mig för abort. Är för rädd och vill inte ha ett barn till just nu när killen har osäkert med jobb och jag kommer bli sjukskriven jätte tidigt. Kommer inte funka. Tack för alla svar :) får bli lite mer planerat nästa gång.

    Hoppas att allt går bra för er, trots allt!
Svar på tråden kommer jag bli sjuk med andra barnet också?