Bebis november 2014
Jag hoppar också in hit!
Plussade ikväll på äl+9 och BF 7 november.
Vi har ett barn som fyller fem i år och i oktober var vi med om ett MA i v 15.
Så nu blickar vi framåt! :)
Jag hoppar också in hit!
Plussade ikväll på äl+9 och BF 7 november.
Vi har ett barn som fyller fem i år och i oktober var vi med om ett MA i v 15.
Så nu blickar vi framåt! :)
Ansluter även jag!
34 år (första barn) från Stockholm. BIM idag, plussade i lördags! (Testade idag igen och nu var plusset riktigt starkt och fint!! :) BF 3 nov.
Relativt symptomfri, var magkänslan som sa att jag var gravid! Nu börjar dock brösten kännas av, ordentligt!!
Grattis till era graviditeter! :)
Jag känner också hela tiden stickningar i underlivet, alltså molvärk. :)
Annars har jag inga andra symtom än så länge. :)
Jag har molvärk och ballong mage, riktigt svullen.. :( Brösten har börjat ömma, gör inget om de sväller när jag ändå har rätt småa. :D
Och gällande magen får jag köra samma som förra sensommaren - lösa tröjor för att dölja magen som sväller under dagen. Ser ut att vara typ halvvägs i graviditeten..
Jag håller mer er tjejer! Har själv svårt för att njuta av graviditeten då jag var med om ett ma i höstas.
Kan inte ta till mig graviditeten ännu, det går inte. Ska på vul och om allt är bra där så kommer jag nog kunna börja njuta av att vara gravid. Men tills dess ska jag försöka sluta oroa mig och ta en dag i taget :)
Jag fick världens yrsel attack när jag steg upp och mådde illa, så gick till köket och åt några kakor. Men var tvungen att springa fort till sängen när det började kännas riktigt illa.
Ursh.. Googlade och det är tydligen tillhörande med graviditet. Äckligt när det börjar svartna för ögonen..
Hej hej!
Plussade i helgen efter att ha försökt i ca 5 månader. Tänkte ta ett avbrott i försöken om det inte blev nått denna gång, men det blev det visst!
Har sedan innan en dotter som är 1år och 7 månader och mitt BF denna gång är 12/11. Kommer dock sannolikt bli framflyttat då jag iaf tidigare brukar ha haft sen ägglossning.
I övrigt kan tilläggas att jag och familjen ska flytta till Singapore inom ett par månader så barnet kommer att födas där. Scary! Nog för att dom har en av världens bästa förlssningsvård där men känns läskigt att inte känna till rutiner osv +att alla vänner och släktingar befinner sig på andra sidan jorden.
Nåväl.. Mitt största bekymmer just nu är att sluta med snusen. Hjälp!! Någon annan snusande gravid som kan komma med lite tips? Har försökt skära ner men får abstinens inom några timmar och faller tillbaka
Vill inte skrämmas men de här första veckorna är de mest kritiska då hjärtat ska slå igång och kroppen ska ta över näringsgivandet. Så snälla försök att minska rejält eller va utan dessa veckor så att fostret får växa som det ska :)