Inlägg från: Lady Paraplyh |Visa alla inlägg
  • Lady Paraplyh

    Sterilisera honkatt?

    Ingen alls. Om man inte räknar med att man slipper jobbiga löp perioder och kiss utanför lådan då.

    Jag hjälper hemlösa katter så jag har kastrerat en hel del katter. Det har gått jättebra och de har inte blivit personlighetsförändrade. Vissa kan dock bli lite lugnare.

  • Lady Paraplyh
    Jossofräs skrev 2014-02-25 22:20:43 följande:
    Hon är redan stillsam och ganska sällskapssjuk. Hon är rätt dominant och ibland taskig mot andra katter men det kanske lägger sig? Har även hört och sett kissar som gått upp väldigt mycket i vikt efteråt, hur kan man förebygga sånt? Hon har inte särskilt tydliga eller dryga löp och vad jag kan se så lider hon inte av att inte ha fått det åtgärdat, men eftersom hon är ute en stund varje dag ovh vi helst inte vill ha kattungar är det kanske bäst? Skall ringa och rådgöra med veterinären på fredag när de har telefontid också.



    Släpp absolut inte ut henne förrän hon är kastrerad! Ring och boka en tid redan imorgon. Vänta inte till fredag.

    Du kan förebygga att hon går upp i vikt genom att ge rätt foder, veterinären kommer hjälpa dig med det. På många ställen får man med en liten prova på påse också.
  • Lady Paraplyh
    Jossofräs skrev 2014-02-25 22:42:19 följande:
    Självklart är hon märkt, vaccinerad och försäkrad. Hon går ut en gång om dagen i vanliga fall, förutom när hon löper, då får hon vara inne. Skulle det någon gång blivit kattungar ändå så är det inte hela världen, men det är inte att föredra eftersom det inte gick så bra sist. Har aldrig haft problem med att hon kissat där hon inte skall. Att endast ge henne mjukmat fungerar inte, hon vägrar äta allt som inte är torrfoder. Hon äter inte ens om jag så skulle bjussa på räkor eller pastej.

    Jossofräs skrev 2014-02-25 22:44:00 följande:
    De har bara telefontid på måndag och fredag morgnar så jag måste vänta till dess :)



    Okej, men släpp inte ut henne innan. Det finns ca 200 000 hemlösa katter i Sverige. För dig är det inte hela världen om hon får ungar, men marknaden är redan överfull och fler katter bidrar till det. Dessutom är det dyrt med kattungar, en helt onödig kostnad. Katter kan bli dräktiga även om de inte löper. En katt fungerar så att då en hane oarar sig med henne får hon ägglossning efter tre dagar, då kan hon bli dräktig. Detta kan ske när som helst, allt som behövs är en okastrerad villig hane. Det är få som vet om det.

    Det finns mycket bra torrfoder för kastrerade katter också som de inte går upp i vikt av.
  • Lady Paraplyh
    Jossofräs skrev 2014-02-28 10:37:19 följande:
    Nu är tid bokad! 10/3 är det dags. Nu tror jag inte att hon är det men OM hon skulle hunnit bli dräktig, vad händer då?



    Jättebra!

    Är hon dräktig tas ungarna bort i samband med kastreringen.
Svar på tråden Sterilisera honkatt?