Inlägg från: Anonym (Snart klar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Snart klar)

    Lön sjuksköterska vs undersköterska

    Fast det hade blivit mer relevant om vi hade skiljt på vidareutbildade och grundutbildade, landsting/kommunal/privat sektor samt haft med ett årsspann med aktiva arbetsår. Annars blir det knappast någon rättvis jämförelse Flört

    Jag går ut ssk-utb i sommar, fått ingångslön på 23500 + OB i landstinget. Om jag fixar C-uppsatsen vill säga Obestämd

  • Anonym (Snart klar)
    Anonym (pia) skrev 2014-03-09 00:16:57 följande:
    Hur ska en SSK kunna jämföra sig med en läkare.
    På en ssk  utbildning kan man komma in på nästan vilka betyg som helst på en del ställen.
    En SSK utbidning klarar vilken normalbegåvad svensk som helst.
    Färdig SSK kan man vara vid 22 års ålder
    En SSK huvudsakliga uppgift är omvårnad

    För att bli läkare krävs lite mer än så
    * Betygen varierar mellan 16.5-20.5 som lägsta intag på sjuksköterskeprogrammet, beroende på studieort. Vilken normalbegåvad person som helst klarar läkarlinjen (har flera polare som säger att det svåra är att komma in...), perfekt att bli klar vid 22! Hinner jobba många år till pension, eventuellt även jobba ett par år innan man skaffar barn också. Ser inte hur detta på något sett har med saken att göra.

    Tro vad du vill, men omvårdnad är lika viktigt som det medicinska. Vilket kan vara väl så svårt ibland.

    Däremot håller jag med om att man inte ska jämföra läkare och sjuksköterskor, men främst för att de har olika uppgifter i vården och behövs likaväl båda två och inte för att det skulle vara bättre eller finare med det ena yrket.
  • Anonym (Snart klar)
    Anonym (pia) skrev 2014-03-09 00:37:23 följande:
    Finns flera ställen du kommer in på mellan 0,4 och 0-7 på högskoleprovet
    Lägsta var faktiskt 0,65, och varierar upp till 1,3 med typ 0,95 som medel (Vilket ligger över Sveriges genomsnitt, om vi ska vara såna).

    För övrigt säger inte betyg särskilt mycket om hur intelligent en person är.

    Solig
Svar på tråden Lön sjuksköterska vs undersköterska