vad betalar ni för städhjälp
och hur stort har ni?
Vi tar in offerter nu och priserna är varierande.
och hur stort har ni?
Vi tar in offerter nu och priserna är varierande.
Vi bor i en stor trea.. Har inte koll på kvm. Städarna kommer varannan fredag. Det är två personer som städar i två timmar. 800:-/månaden betalar vi för det. Den firman vi anlitar tar alltså betalt per timme så kvm spelar ingen roll. Vi sa två timmar från början och då storstädar dom och vill vi ha nåt extra, typ fönster, så säger vi till. Då lägger dom antingen till en timme eller så städar dom mindre av den vanliga städningen.
2000:- i månaden städning 4h varanban cecka. EFTER rutavdraget... Alktså 250:-/timme EFTER avdrag.
Tycker det är dyrt ochvi har sagt upp avtalet med hemfrid.
Tror de utnyttjar rutavdraget så de höjer sina priser..
Inte är de speciellt bra på att städa heller..
Hemfrid tar ut hutlösa priser för de lever på sitt varumärke...inte så länge till.. De har INTE bättre städpersonal än ngn annan..
Vi hade en ryska först från ett mindre bolag och det var billigare men jag tyckte inte hon var så noggrann. Bytte därför till ett stort seriöst bolag...men tjena..tji..
200 kr/h, Stockholm. Vi har 3 timmar varannan vecka, alltså 6 h/månaden. 1200 kr/mån. Är inte jättenöjd, har Rent Hemma.
Vi har 2h/varannan vecka och betalar 150kr/timme efter rutavdraget. Städfirman använder våra städgrejer.
160 kr i timmen efter RUT. Liten firma där det är ägaren själv som städar hos oss. Jättenöjd. Vi har städning 3 h varje fredag.
Det bästa är att hon grundstädar varje vecka men sedan finns det lite tid över och då tar hon egna initiativ att fixa något. Kan vara allt från att vika in tvätt till att putsa ett fönster eller städa ur skafferilådorna i köket.
jag har tagit en som tar 840 kr för en gång i månaden efter rut. Känns lite dyrt när jag ser vad en del betalar här.
villa men bara 150 kvm som städas. Uppskattas till 5 timmar kanske per månad då...
och vi håller med egna städsaker.
när jag jobbade som städerska tror jag att jag hyres ut för ca 300kr i timmen (vej ej om det var före eller efter rut).
tänk dock även på arbetarnas villkor! Jag hade inte tid att äta lunch alla dagar, inte ens sitta ned och äta en smörgås och gick då från halv sex (då jag åt frukost) till halv sex (då jag åt middag) utan mat. detta berodde för körtiderna, vi skulle nämligen på 30 min hinna ta oss från kund till nästa kund OCH äta....
Vi kommer också att hyra in städhjälp när jag börjar jobba (är student nu) och jag kommer då att belysa att de gärna får äta medhavd matlåda hos oss, låna bestick, tallrik och glas och micra sin mat så länge de sköljer av och ställer in i diskmaskinen, för att för mig är detta viktigt.