Defeateris skrev 2014-03-12 22:58:56 följande:
Så här är det..
Polisen griper någon, din kompis. Detta görs om han är misstänkt för ett brott. Efter gripandet ska det så snart som möjligt hållas förhör med honom. Efter det förhöret ska en åklagare besluta om han ska släppas eller om han ska anhållas.
En anhållan gäller sedan tills personen antingen sätts på fri fot eller åklagaren gör en häktningsframställan i tingsrätten - det är alltså tingsrätten som beslutar om en person ska häktas eller inte. Detta ska ske senast klockan 12.00 tredje dagen efter att en person anhållits, alltså max 72 timmar.
Blir personen däremot häktad är det som sagt tingsrätten som beslutar det. Då har åklagaren två veckor på sig att väcka åtal. Åklagaren kan också begära att häktningen ska förlängas, med max 14 dagar per förlängning. I teorin kan en häktning vara precis hur lång som helst, men som sagt max 14 dagar i stöten.
Tack för snabbt svar uppskattar detta!
Men hur tänker du på detta jag undrar jävligt mycket varför dem ska anhålla honom då han är gammal nog att ha de vapnet på sig och om han inte då får ha på sig den ute varför anhåller man honom då och inte bara till exempel tar den? Har du någon förklaring till det kanske? är jävligt fundersam över vad som händer just nu