Inlägg från: ASD03 |Visa alla inlägg
  • ASD03

    Bojkottar du något varumärke?

    Aniiee skrev 2014-03-14 22:39:20 följande:
    Har gjort liknande på Hemköp, gills det?

    Ja, det gör det faktiskt. Tack. 

  • ASD03

    Eventuellt att ditt Hemköp var ett som bedrevs i Franchiseform:
    Hemköpskedjan AB är ett varumärke på en grupp större dagligvarubutiker som antingen är helägda av Axfood eller bedrivs i franchiseform


     


     


    Men fortfarande! Fantastiskt. 


     


    Jag engagerar mig också :) Kan inte outa mig så värst mycket bara. 

  • ASD03

    Bojkott är ju lite dåtidens Facebooklike. ^.^


     


    Bättre än inget men inte mycket mer, sure. Speciellt med tanke på hur lätt det är att splittra bolag idag som du säger. Men som sagt, ett varumärke har ett värde och du kan skada det och deras inkomster från dig genom att inte konsumera deras produkter. 


     


     

  • ASD03
    Anonym (smått&gott) skrev 2014-03-14 22:47:03 följande:

    Willys sätter jag inte min fot i.
    Inte heller Lidl eller Media Markt,

    Vårt Coop slutade med en produkt som jag vill ha och jag pratade med chefen och han sa att det är nästan omöjligt att få göra undantag från "skissen". (skissen = det som alla likvärdiga Coop ska ha) Konstigt nog lyckades han få tillbaka min produkt och jag var jätteglad. Två-tre månader senare var den borta igen. Nu går jag till en annan butik istället vilket innebär minskade intäkter på ca 80000-100000:-/år för "mitt" Coop. Det är väl småpengar för dem förstås men om 10-20 andra fattar samma beslut så kanske det märks lite i alla fall...

    Bra att du snackade med dem, då vet de i alla fall varför. 


     


    Vad är grejen med Media Markt? Sätter heller aldrig in min fot där på grund av deras reklam och allmänt skrikiga image (vill jag ha något så svinbilligt som möjligt så finns ändå internet). 

  • ASD03

    Smått och Gott får gärna svara för sig men det enda jag vet är just att de (Axfood) typ är bäst i världen på att splittra och förena varumärken, få kontroll över andra varumärken i Sverige och kontrollera marknaden. 


    Jag gissar på att 70% av det som köps i en WIllysaffär utöver typ Chips och Chark/kött delen är ägt av dem själva. 


     


    Lite George Carlin och hans humorsketch kring "Choice" och "Pepsi Vs Coke" fast om CocaCola ägde båda två :) 


     


    (Googla George Carlin + Pepsi Coke om du vill se den!).

  • ASD03
    Anonym (MAX) skrev 2014-03-15 08:54:37 följande:
    Jag bojkottar Nestle och hamburgerkedjan Max. Den sistnämnda eftersom de uttalar sig negativt om Sverigedemokraterna. Jag tycker inte att det är upp till en hamburgerkedja att uttrycka för eller emot något svenskt parti och hade bojkottat dem oavsett vilket parti de uttalar sig kring.

    Måste faktiskt säga att detta är rätt korkat. Max-grejen alltså.


     


    Max är bland Sveriges bättre om inte bästa företag. De har haft en skandal och det var städhjälpen som de dock hyrde in genom entreprenad (suck)  men det har de slutat med.


    De planterar träd i Afrika, har schyssta arbetsvillkor, gratis kaffe, rena lokaler, alltid färsk mat, svensk mat, radio med enbart svenska artister som de därmed stödjer, gratis tidning, anställer handikappade, mm.


     


    De gör allt rätt! De är ett mönsterföretag och så bojkottar du dem. De är en symbol för Sverige. Jag hoppas fan inte att du istället äter på McDonalds som gör lite tvärtom emot det jag skrev ovan. För det är att ta för hårt på ett jäkla uttalande som deras ägare gjort och inte alls hårt på vad folk faktiskt gör. 


    Max skapar nog en bättre image och mer stolthet över att vara svensk än vad SD gör ... 

  • ASD03

    Jaa! Och de har lite lokala specialiteter också beroende på vart i Sverige du äter. 


     


    Alltså de är bra helt enkelt! Så jäkla fjuttigt och bojkotta dem. 

  • ASD03

    Normal tvål är inte djurtestad. 98% säker. 


     


    Förresten:


     "Sedan september 2004 är det dessutom förbjudet inom EU att sälja kosmetik och hygienprodukter som är testade på djur. "


     


    Så ta det lugnt. 

  • ASD03

    Hyckleriet i nöjes-media går knappast att ignorera längre. 


    Ta till exempel Aftonbladet som drar som sitt huvudreportage för ett tag sen flera historier om spelberoende och sedan annonserar varenda typ av online-casino-spelande inkl enarmade banditer på sin sida.


    Ingen skam längre. 

    På det du sa:


    Roligt i Metro dessutom. Artikel om vilka kändisar som är mest överexponerade enligt folk. O_O Men hallå! Exponera dem lite till då! Jaaa. 

  • ASD03

    Jo "typ". Vilket är en till bra anledning att bojkotta dem för. 


    Lättare att hålla reda på vilka märken de respektive storhandlarna inte äger! :)

  • ASD03
    Chevy59 skrev 2014-03-16 09:54:38 följande:
    Köper inga Arla produkter, gillar inte deras attityd och snåla betalning av mjölk för bönderna här i Sverige. Många får lägga ner pga alla höga driftskostnader, känner många som jobbar jätte hårt och får ingenting över.

    Alltså kan någon förklara det här för mig. Är Arla inte längre ägt av svenska mjölkbönder? Alls? Delvis?


    För jag har lixom "försökt" att köpa Arla men jag kanske bör göra tvärtom då? 

  • ASD03

    Detta är alltså en klassisk argumentationsteknik som används av alla typer av människor. Den som besvarar har förlorat nästan vad den än säger. Säger den "Ja, det vet jag" så är det upplagt till: Jaha men då är du ju ett pucko som bara  (i detta fall: bojkottar Israel) säger den nej så har den inga ...exempelvis "grundläggande filmkunskaper": 


     


    En normal person som bara för en diskussion skriver istället: Alla dessa länder (Y X Z) har gjort detta och detta, varför bojkottar du bara Israel? 

  • ASD03

    Vad jag menar är att om du gillar Israel och stödjer deras politik så kanske du borde starta en tråd om det eller gå med i en som diskuterar just det. Den här tråden handlar lixom inte om Israel i sig och även om det är skoj att diskutera Israel och huruvida de fördriver folk och stjäl land eller ej så hör det på det stora hela inte riktigt hemma här. 


     


    Är det däremot så att du ej tycker att en bojkott är effektiv och skulle vilja föreslå något annat eller ge din syn på varför man inte borde bojkotta Israel så är det väl okej. Men du står någonstans och väger...

  • ASD03

    Ja både jag och Lara behöver visst sova när vi faktiskt försöker debattera er två på era ologiska punkter. Mina inlägg försvinner ju till och med.  Nu vart jag ju ganska trevlig (dom som klagar på att jag är så fruktansvärt otrevlig i alla mina inlägg :( ) kan du då inte ge mig ett svar? Eller behöver du lite sömn själv? 

  • ASD03

    Förbaskade jäkla korrigering! Jag menade du som och inte "dom".

  • ASD03

    Nja. Bojkott handlar ju om att du tar ett avstånd från en produkt av någon mer anledning än att det är en produkt du ogillar. Det blir ju lite gränsfall när det handlar om ekologi och veganism men annars så är det ju inte en bojkott att ej ta ett dåligt lån eller köpa margarin utspätt med vatten. 

Svar på tråden Bojkottar du något varumärke?