• BCH52

    Jobb inom administration

    Det kan idag vara lite kärvt att få denna typ av arbete utan eftergymnasial utbildning. Jag har endast gymnasieutbildning och arbetsr med administration på ett statligt verk. De som de senaste 10 åren anställts för motsvarande uppgifter har alla minst en KY-utbildning. Jag bor i en mindre ort i mellansverige där det kanske är större konkurrens om de jobb som kommer. Kanske lättare i en större stad med mer utbud.

    Jag arbetar med fakturahantering (digitalt), dokument- och ärendehantering (digitalt) mötesadministration (digitalt). Det som krävs idag ich alltmer framöver är mycket god kunskap om olika IT-system, snabbt kunna ta till sig förändringar i de nya versioner som kommer. Man får ofta rollen som stöd för övriga medarbetare i hanteringen av de olika systemen.

    Min lön idag är 29 300 kr.

  • BCH52

    Något det är stor efterfrågan på är registrator. Med en kortare grundkurs så kan du lätt få ett vikariat eller uppdrag via bemanninfsföretag. Jobba ett tag och gå sedan Mittuniversitetets 30 poängskurs för registratorer. 80 % självstudier så man kan ta den på distans.

    Registratorsjobb har tidigare betraktats som okvalificerade och tråkiga. Det stämmer inte längre. Försök få en praktikplats/ studiebesök på en större myndighet och se vad jobbet går ut på.

    Din lärare har i princip rätt som säger att man får såna jobb efter gymnasieutbildning, men, du konkurrerar med dem som har en högre utbildning. En arbetsgivare väljer då hellre en med högre utbildning som bedöms kunna ta på sig mer kvalificerade uppgifter också. Det är idag väldigt många som läser på högskola så det är stora grupper somkommer ut därifrån.

Svar på tråden Jobb inom administration