hon förstår inte varför..


Man måste inte göra något fel för att bli mobbad, och varför man blir mobbad är ju omöjligt att svara på.
Jag gjorde inget för att bli mobbad, ändå så blev jag grovt mobbad och totalt utfryst. 20 år senare vet jag fortfarande inte anledningen till det, mobbarna minns inte ens att dom mobbade mig.
Antar för att jag helt enkelt var ett enkelt mål. Det var allt från min frisyr till mina skor, bytte man så blev man ist mobbad för att man härmade dom "coola"
Eftersom din syster ändå verkar tillräckligt stark för att säga ifrån när det gäller andra, så tycker jag att hon även ska träna på att vara stark mot sig själv. VÄND DOM RYGGEN, titta inte ens på dom, skaka på huvudet åt deras försök, "skratta" åt dom..
Sen såklart fortsätta vara på rektorn, inte bara för dom systers skull, utan även alla andra som blir mobbade, mina föräldrar fick HOTA rektorn med stämning för att något skulle hända, men då gick jag ju redan i 9an.
jag blev också mobbad från 2an till 9an och vet inte varför faktiskt, men det tär hårt på en!
jag gör ju absolut inte detta endast för min lillasyster, utan även för hennes vänner!
men vill inte ''hänga ut'' dom, om du förstår va ja menar!
jag hoppas verkligen att det går över snart, ska prata med min lillasyster på måndag, fråga henne hur det är på skolan nu och på tisdag ska jag försöka ordna ett samtal med rektorn!
tack för ditt svar
Vet du varför hon blir mobbad?
Det finns tom forskat på att vem som helst kan bli mobbad för ungefär vad som helst. Läse en hel del när jag var utsatt för det i en arbetsgrupp, där handlade det om att jag var yngre, hade mer utbildning och var mer drivande/duktig än de gamla utan utbildning, då var det ju lätt att göra mig till syndabock för både det ena och det andra. Man hittade på i princip vad som helst, tom när jag var sjukskriven 3 veckor hittade man på saker jag skulle gjort på jobbet när jag inte ens var där.
Får din syster någon hjälp av skolssk eller kurator? I övrigt håller med ovanstående om att träna i att bli stark i sig själv (jättelätt att skriva när de andra säger motsatsen).
Hur är det i övrigt i klassen? Är det fler som blir mobbade? Många mobbare eller en liten grupp som ger sig på andra?
Orsaken är ju svår att gissa, det kan ju vara för att hon är lättast och de behöver hitta någon att förtrycka.
I första hand skall skolan göra något, om. de inget gör skall de anmälas.
Hon skulle i alla fall kunna pröva att öva på att förstärka kroppspråket.
Du kan googla på det.
Hon skall sträcka på sig, dra tillbaka axlarna lite. Gå med bestämdhet och försöka att undvika alla tecken som tyder på osäkerhet.
Mobbare satsar gärna på tecken som tyder på svaghet, de vågar ju inte ge sig på någon som kan försvara sig ordentligt och de brukar ju gärna vara så fega att de måste vara flera.
Kanske kan det hjälpa lite, men skolan skall också göra sitt.
Sedan rekommenderar jag en kampsport, det skadar inte att en flicka kan försvara sig.
Om inget annat så är det kul och kan stärka självförtroendet.