• ISTJA

    Jaydess?

    Satte in min Jaydess i maj i år. Insättning var helt okej, det gjorde ont men inget jag inte kunde stå ut med. Därefter hade jag mensliknande kramper i magen i ca 2-3 veckor och blödde i samband lite grann med det. Jag har inte haft mens efter att mina kramper slutade. 

    Jag har nu på senare tid inte kunnat ligga med min kille då trådarna alltid känns vid samlag (för hans del). Jag har varit hos barnmorska och kollat upp detta och hon kan inte ens se trådarna då det är så kortklippta men ändå känna att de är där. Jag kan själv vid vissa tillfällen själv känna trådarna vilket min barnmorska säger är normalt.

    Jag undrar ifall det är någon med liknande problem? På grund av detta överväger jag nu att ta ut min spiral och inte använda något preventivmedel alls då jag har haft komplikationer med både p-piller och minipiller tidigare.

Svar på tråden Jaydess?