Blivande modern sjukskriven - rättigheter som blivande pappa?
Hej!
Är din fru sjukskriven 50 % även efter barnets födelse så har du möjlighet att ansöka om föräldrapenning 50 % om du ansökt om föräldraledighet från ditt arbete.
Till att börja med så kan du i samband med barnets födelse ansöka om "tillfällig föräldrapenning vid barns födelse/adobtion". Det är då 10 arbetsdagar du kan ansöka om ersättning och du kan göra det även om din fru har föräldrapenning/sjukpenning.
Efter dessa 10 dagar kan du sen ansöka om föräldrapenning för den tid du är hemma och är föräldraledig från arbetet. Däremot så kan vi inte avgöra hur du ska lägga upp detta med föräldraledigheten utan det är något du behöver ta med din arbetsgivare.
Ni har även möjlighet att ta ut föräldrapenning för samma tid (dubbeldagar). Dubbeldagar kan utnyttjas fram till barnet blir 1 år och det är 30 dagar ni kan ta ut som dubbeldagar. Tänk dock¨på att det för varje dubbeldag som tas ut dras x 2 från era föräldradagar eftersom ni får ersättning båda för samma dag då.
Hälsningar
Lisa, handläggare