Inlägg från: Anonym (förbannad) |Visa alla inlägg
  • Anonym (förbannad)

    Sluta ge oss skulden!!!

    Blir bara så sjukt förbannad. Är tvungen att skriva av mig.

    Vi har försökt skaffa barn i snart två års tid. Fyra missfall är vad vi fått.

    Detta är något vi varit öppna om då vi behövt mycket stöd. Det ångrar jag nu.

    Människor stöttar visserligen och är verkligen helt underbara på alla sätt och vis.

    Sedan har vi (minst två) som ska komma med "goda råd". Vet inte hur många gånger jag hört från dessa att "Jag tror att du tänker för mycket på det. Därför går det inte. Jag har minsann några jag känner som hade svårt att få barn. Men så fort de adopterade blev de gravida. Slappna av och sluta tänk så blir det bra, ni kanske borde skaffa en hund?"

    De ENDA jag hört komma med detta idiotiska uttal är personer som inte själva har barn, aldrig försökt skaffa och personer som har barn och aldrig haft problem att skaffa dem.

    Det är verkligen att sparka på den som redan ligger!!
    Jag har försökt tala om för dem hur ovanligt det är att det händer. Men de vägrar ta åt sig av något utan fortsätter med samma idiotiska uttalanden.

    Inte heller kan de tala om för mig var gränsen går mellan att tänka "lagom mycket" och "så mycket att kroppen låser sig".

    Funderar starkt på att sluta umgås med dessa människor överhuvudtaget. Att de inte ens har mage att tänka till och inse hur sjukt ont det gör. Att de sparkar på den som redan ligger! Att de gör det till kvinnans fel att det inte går bra!

    SLUTA KOMMA MED IDIOTISKA UTTALANDEN NI SEDAN INTE ENS KAN ARGUMENTERA FÖR!!!!!

  • Svar på tråden Sluta ge oss skulden!!!
  • Anonym (förbannad)

    Tusen tack för era svar! :)

    Nej, i hjärtat tror inte jag heller att de säger så för att vara elaka. Jag är nog lite väl överkänslig just nu (väntar på att mensen ska komma närsomhelst och efter den ska vi börja försöka igen).

    Det är nervöst. Så fruktansvärt nervöst, samtidigt som jag knappt kan bärga mig. Nästa gång jag blir gravid ska det bara gå hela vägen, det hoppet har jag inte gett upp än.

    Ni säger att människor som säger så bara är klumpiga och själva inte vet hur de ska tackla denna typ av fråga. Det låter väldigt klokt tänkt. Kan nog förstå det. Kanske är det inte så lätt att bara sitta och lyssna när man själv har massa frågor om det hela och inte vet hur man på bästa sätt ska stötta.
    Kanske är det även jag som varit klumpig och inte fångat upp alla deras frågor och funderingar..

    (...) - Vad glad jag blir att du frågar. Det jag minst av allt vill höra är just goda råd. Jag är själv inne i denna situation och har redan sökt all hjälp som går att få.
    Vad jag däremot önskar höra är dina frågor. Får du frågor om situationen vill jag hellre att du frågar och jag kan svara än att du sitter och funderar själv. Kanske är några av frågorna exakt samma som jag själv sitter och funderar på och gärna vill bolla med dig om.
    Man ska inte heller vara rädd för att ställa frågan "vad kan jag göra för att få dig att må lite bättre just nu?".

    Nu ska jag lugna ner mig några hekto och försöka njuta av det fina vädret istället. Så otroligt skönt att bara skriva av sig. :)

  • Anonym (förbannad)

    Anonym (samma) - nej, tack och lov att man inte behöver umgås med alla. Men jag ska nog bli mer tydlig med att de inte ska komma med en massa "goda råd" som inte är annat än myter. Vi vet redan vad vi kan göra för att öka våra chanser, vi behöver inte mer råd.

    Jag är den av oss som fått höra detta mest IRL. Förra veckan kändes nästan brutal då jag fick höra det två gånger inom ett par dagars mellanrum. Det höll på att driva mig till vansinne!

    Kanske borde jag även komma med motfrågor som inte har med deras "goda råd" att göra. För att få fram deras riktiga frågor.

    Kanske är de så osäkra på vad de törs fråga och inte, trots att jag varit väldigt öppen, att de ändå väljer att ta "goda-råd"-vägen som blir så galet fel.

  • Anonym (förbannad)
    Selfish Geene skrev 2014-04-14 14:50:59 följande:
    De (flesta) är INTE ute efter att såra dina känslor
    Det där, exakt det där, tänker jag lägga i mitt hjärta (och min hjärna)!

    Det är något jag verkligen ska tänka mer på nästa gång det händer. Jag tror inte dessa två bekanta egentligen är ute efter det heller. Även fast det just då kändes så...
Svar på tråden Sluta ge oss skulden!!!