Inlägg från: Anonym (lol) |Visa alla inlägg
  • Anonym (lol)

    Oplanerat gravid 19 år,Ska ringa för att boka abort imorgon

    Om kondomen sprack var 3e samlag så kan din pojkvän inte använda kondomen rätt.........

  • Anonym (lol)

    Det finns dessutom flera preventivmedel att välja mellan. Kondom, kopparspiral och p-piller är inte de enda....
    Det finns hormonspiral, p-spruta, pessar, p-plåster, p-stav. Allt det här går att googla...

    Att dra ut den i tid-metoden funkar inte då killen har spermier i sin försats så även om han inte kommer i dig har du ändå fått spermier i dig. Förlåt om jag verkar irriterad, men jag tycker att du borde ha snappat upp det här FÖR LÄNGE SEN om du nu är 19. 

  • Anonym (lol)
    sizzy skrev 2014-04-23 20:28:30 följande:
    Men jisses. Lägg undan pekpinnarna. So what en misstag ska hon hängas för de? Hur när och var spelar mindre roll. Det e fortfarande hennes val vad hon gör. Det e det fina ( än så länge) med Sverige det e fritt val. Fri abort.
    Du pratade precis om fritt val. Låt h*n leka med sin pekpinne då! 
  • Anonym (lol)
    Anonym (orealistiskt) skrev 2014-04-23 20:41:12 följande:
    ja men det är problemet ... läkarna ville inte ge mig något med hormoner i. FÖR ATT DET KAN ORSAKA STROKE! då jag har en stort ärftlighet utav stroke i släktet + övervikt!
    Pessar då?!?! Innehåller inga hormoner. 
  • Anonym (lol)
    Anonym (orealistiskt) skrev 2014-04-23 20:45:50 följande:
    jo det kanske är sant... men vi gjorde vad som är rekommenderat
    Tydligen inte! Kondomer ska inte spricka var 3e gång. Om ni nu inte återanvänder...eller att han sticker hål på den med flit. 
    Eftersom att det händer er så ofta, så är det osannolikt att det skulle vara ett fabrikationsfel. Men det kan finnas andra orsker. 

    En vanlig anledning till att kondomen går sönder är felaktig påsättning. Dra tillbaka förhuden helt, tryck ur luften ur den lilla behållaren och rulla ut kondomen hela vägen ner till roten. Var också försiktig så att kondomen inte rispas av vassa naglar eller ringar. 

    Använd inte oljebaserat glidmedel tillsammans med kondom eftersom att detta kan försvaga kondomen. Tillsammans med kondom ska man endast använda vatten- eller silikonbaserat glidmedel. 

    En annan anledning till att kondomen går sönder kan vara att den utsätts för stor påfrestning. Detta kan uppstå om det inte är tillräckligt "glidigt" under samlaget. När en tjej blir upphetsad så blir hon våt i slidan och slidan vidgar sig och blir svullen. Våtheten kallas för lubrikation. Lubrikationen kan fungera som ett glidmedel när man har samlag. Om tjejen inte är upphetsad och våt eller om hon lubricerar lite av någon annan anledning så går det trögt och kondomen utsätts då för ett stort tryck, som kan göra att den går sönder. Grunden är att man inte ska ha samlag om man inte är tillräckligt våt, eftersom att man kan skada sin kropp genom detta. Om man är upphetsad med lubricerar för lite så kan man använda extra glidmedel (se ovan). Vid analsamlag måste man alltid använda extra glidmedel eftersom kroppen inte producerar någon egen våhet där. 

    I vissa fall kan också kraftigt könshår eller extra vasst könshår skära sönder kondomen, men det är dock ovanligt. I så fall kan man raka bort det hår som kan tänkas ligga i vägen. 
  • Anonym (lol)
    Anonym (orealistiskt) skrev 2014-04-23 21:00:47 följande:
    jag har visserligen lite vassa naglar så det ska jag isåfall tänka på nästa gång men tror inte att kondomer ska gå sönder så lätt :) sen så blir jag inte så upphetsad av kondomen så allt silikon försvinner från kondomen o det blir inget "flyt"tack  iallafall för informationen det tar jag till mig :)! ibland misstänker jag även att han använder för liten storlek..
Svar på tråden Oplanerat gravid 19 år,Ska ringa för att boka abort imorgon