• Anonym (oj)

    så ledsen och arg för min dotters konfirmation

    Anonym (ledsen mamma) skrev 2014-04-23 10:39:07 följande:
    Hej

    Vet inte riktigt vad jag vill med detta inlägg, förutom att jag är så fruktansvärt ledsen just nu.
    Igår dubbelkollade jag vilka som funderade på att komma på min dotters konfirmation lördagen efter midsommar och det visade sig då att det bara kommer att bli vi hennes föräldrar +min mamma.
    Mina syskon med familjer var bägge två tvungna att åka på semester just den helgen å olika håll och min mans föräldrar kommer inte för att de har på något konstigt sätt upptäckt att prästen inte vill viga homosexuella och bojkottar därför sitt äldsta barns konfirmation.
    Min mans syster med fru kommer inte heller p.g.a samma orsak som svärföräldrar, men bara för att de är homosexuella så kommer min dotter att straffas. Det känns så i alla fall.
    Det är ju jättesvårt om man vill konfirmeras (detta var hennes beslut) med sina kompisar, ska man då avstå detta för prästen inte vill viga homosexuella.
    Dottern vet inget ännu, men ja tänker att det kommer att bli jobbigt för henne när alla andra har sina släktingar där och hon kommer bara att ha sin mormor,
    Till saken hör också att min pappa-dotterns morfar gick bort oväntat i januari så allting är fortfarande känslig när det gäller kalas och familjehögtider.
    jag tror att det bara är en stor ursäkt för att inte komma. Alla vet väl att de flesta präster inte tycker att 2 av samma kön ska gifta sig med varandra och det i åratal. Ni behöver inte komma på deras kalas eller liknande i framtiden heller. Jag var nära att inte få någon från min mammas sida på min konfirmation men när en från den sidan insåg att det kanske skulle bli så kom 2 i alla fall. Ville ha min morfar där men han var dålig och dog ca 1 vecka efter det. 
Svar på tråden så ledsen och arg för min dotters konfirmation