PaRa skrev 2014-04-27 20:56:11 följande:
Har kollat på bilder hela dagen, men det känns som om alla har sån otrolig grund att utgå ifrån, inte bara en 'vanlig tråkig lägenhet'.
bara genom att se dina bilder så tycker jag du har en bra grund, börja med att addera färg i ditt hem. Satsa på detaljer till att börja med om du inte har råd att köpa möbler i början.
Färgglada gardiner och textilier överallt, gärna med härliga sprakande mönster. Våga gärna mixa randigt, prickigt och blommigt.
Färgglada ljuslyktor. Våga lägg ut många mattor på golvet i många färger. Använd metallfat i olika färger för dekoration och som tex fruktfat och ljusfat.
Gå på loppis och fynda porslin och glas till hemmet och att duka med. 4 olika gröna tallrikar matchas med fördel med tex 4 olika blå assietter och knallröda dricksglas. osv.
INDISKA är perfekt affär för att hitta detaljer att börja med, det ska vara stora maffiga fluffiga gardiner , tjocka tunga flerfärgade överkast på sängen , många mönstrade plädar i soffan och minst 6 kuddar i soffan modell STORA.
sittpuffar på golvet.