• Majmun

    Låna pengar till bil

    Vilka är det bäst att låna pengar av när man ska köpa bil?

    I dagsläget har jag inte fast anställning (jobbar dock ändå 75-100%/mån), men kan ha en person med fast anställning som söker med mig, så det blir svårt att söka ensam. Kollade med min bank och det var så att en med fast anställning måste söka med mig för det.
    Vet dock inte om banken är bäst att låna pengarna av så finns det andra alternativ, förutom sms-lån och annat trams?

    Tänkte på bil runt 200 000kr klassen.

  • Svar på tråden Låna pengar till bil
  • Majmun
    Snuttan80 skrev 2014-05-06 13:10:12 följande:
    Jag har lånat från Ica banken, dock bara 60 000.
    Med risk för att låta jobbig, men måste ju säga att det är jäkligt dumt och korkat att låna så otroligt mkt pengar till en bil som bara vrålsjunker i värde, när du inte har fast anställning
    Inte som att jag tänkt ha bilen i ett år och sedan skaffa en ny utan är tänkt att ha ett bra tag framöver.

    Andra lånar pengar för att köpa hus, jag lånar pengar för att investera i en bil jag ska ha ett bra tag framöver. Vad är problemet?
  • Majmun
    Kjell2 skrev 2014-05-06 13:41:47 följande:

    Se bara till att du amortera i minst samma takt som bilen sjunker i värde. Så att du inte står med en restskuld om något händer.

    Nu hänger jag inte riktigt med?


    Är väldigt dålig när det kommer till ekonomi och många av dess termer.

Svar på tråden Låna pengar till bil