• Mithi

    Hjälp att välja jacka

    Hej, jag behöver hjälp att välja jacka. Jag är i behov av en jacka som är relativt sval och som man kan ha som allt-i-allo-jacka. Jackan kommer att användas vår och höst och eventuellt riktigt kalla/blåsiga sommardagar. Min budget är låg, det ska alltså vara en relativt billig jacka. 

    Det jag hittat är bland annat regnjacka, skaljacka, löparjacka, funktionsjacka och softshelljacka. Vad är det för skillnad mellan dessa? Vilken borde jag välja om jag vill få ett så brett användningsområde som möjligt? 

  • Svar på tråden Hjälp att välja jacka
  • Tow2Mater

    Om regnjackan andas, skulle jag satsa pa den. Har en regnjacka jag anvader jamt om jag behover en jacka som ar vattentat, vindtat och som ytterligare ett lager uppepa min fleece. Men andas den inte ar det inget bra alternativ.

  • Mithi

    Hur vet man om den andas? Alla skriver väl att just deras jacka andas.

  • Mithi

    Vad är det för skillnad mellan funktionsjacka, skaljacka och regnjacka? Och vad är det för skillnad mellan löparjacka och vindjacka?

Svar på tråden Hjälp att välja jacka