Problem med kläder, hur bör jag gå till väga?
Annelie 76 skrev 2014-06-01 13:32:59 följande:
Jag tror att det fortfarande finns en hemsida som tillhör Trinny och Susannah där man kan få massor med tips. De har olika kroppstyper man får jämföra sig med och sen finns det tips på vad som passar. Det finns säkert fler såna sidor så googla. Sen när du har koll på vilken sorts kläder som funkar så går du till en affär där du kan få hjälp av personalen. Alltså inte hm. Förklara vad du är ute efter för typ av kläder så hjälper de dig. Du behöver inte nödvändigtvis köpa men genom att prova och få hjälp så lär du dig vad som funkar.De har då bilder på olika kroppsformer och beskriver den med ord o ger tips på vad som passar bäst till vad, ibland har man ju en mix av olika kroppstyper och då får man försöka mixa ihop det.
Det värsta när man vill "byta stil" är ju att vänja sej själv med nåt som man inte är van med. Man tycker ju oftast att man ser fånig ut, inte passande eller så för att man helt enkelt inte är van.
Stora varuhus som Åhlens i de större städerna brukar ha personal shoppers, om man vill unna sej en lyx så kan det vara värt att boka en tid och låte de hjälpa till att ta fram lite olika förslag. De brukar inte ha köpkrav, men de kan ha att antingen så betalar man X antal kronor för rådgivningen och tiden, eller så handlar man för Y antal kronor.