• Anonym (Ellie)

    Utredning - försökt över 1 år, fler?

    Jag måste bara säga att 1 år är vanligt att det tar. Jag fattar inte vem som tutat i folk att det ska ta sig med en gång?

    Det är så mycket som ska klaffa, men om naturen får ha sin gång så tar det nog snarare minst ett år för de flesta att bli gravida.

  • Anonym (Ellie)

    Jag menar att det kan vara stressande i sig att tro att det ska ske inom ett år. Tror det bästa är att bara haka på och vänta åtminstone 3 år innan man söker. De flesta har ju trots allt blivit gravida innan dess.

    Det är många som ljuger och vill ha utredning innan 1 år till och med. Vården får mer att göra och de som verkligen behöver hjälp får vänta längre.

    Hade alla varit införstådda med att det kan ta 1-3 år innan man blir gravid så hade folk inte blivit stressade i onödan.

  • Anonym (Ellie)
    lillaskräp skrev 2014-06-13 17:27:59 följande:
    Och du talar ur egen erfarenhet eller? Tror inte det, då hade du aldrig uttalat dig så tanklöst.

    Det är fruktansvärt att gå månad efter månad, och efter 1 år är 90% gravida. Alltså är det OVANLIGT att inte vara det och självklart ska man söka hjälp!
    Jag talar av egen erfarenhet. Jag bestämde mig för att ta mina bekantas råd och slappna av och ge det tre år. Det tog 2 år och 1 mån sen var jag gravid. Jag är helt säker på att hade jag stressat iväg efter 3 mån så hade jag aldrig blivit gravid för kroppen känner av stress och gör inte en stressad kropp gravid.

    Ska man bli mamma kan man bara inte vara stressad. Din kropp känner dig mer än vad du själv gör.
  • Anonym (Ellie)
    Anonym (Uppgiven) skrev 2014-06-17 08:53:57 följande:
    Felet ligger ju inte alltid hos kvinnan? Nu var det ju inte så att jag sprang till gyn efter 3 mån, jag tycker 1 år är länge nog! Glöm då inte att det är väntetider för att få utredning, att det tar tid med alla besök, prover m.m. Barn blir till i krig, våldtäkter osv så tycker inte ditt resonemang håller... Visst kan stress säkert försvåra, men att lägga allt det på kvinnan gör ju att man blir än mer pressad, att  det är mitt eget fel att jag inte blir gravid... Många har ju blockerade äggledare, "onormal" livmoder, endometrios, pco osv, hur f*n kan du säga att det skulle bero på stress att d inte blir barn?!
    Du skriver: 'Visst kan stress säkert försvåra' Hur ska du ha det? Antingen så påverkar inte stressen eller så gör den det. Nu har det visat sig att stress faktiskt påverkar och då blir det ju ännu ett hinder på vägen som man hade kunnat skippa genom att inte bli stressad för det hjälper ju inte heller.

    Läkarna menar på att det man själv kan göra för att underlätta det hela är att åtminstone låta bli att stressa. Förstår du? Sen är det kanske svårt att inte stressa på beställning men det underlättar ju inte mer om man stressar. Det är en paradox, jag vet. Men vissa lyckas faktiskt släppa stressen och halva jobbet är i vissa fall gjort.

    Hur tror du det var förr? Då fanns inte de möjligheter som finns idag.
Svar på tråden Utredning - försökt över 1 år, fler?