Inlägg från: liten2014 |Visa alla inlägg
  • liten2014

    kompis hämtat katt som är under 12 veckor!

    Har en kompis som idag hämtat en kattunge. Kattungen är 8 veckor gammal!!!!! Det ar den sista i kullen tydligen så de andra har flyttat för någon vecka sedan sa min kompis. Jag blir förbannad och vet inte vad jag ska göra. Jag är kattmänniska och har aldrig tagit en katt innan 12 veckor eftersom ungarna behöver sin mamma men oxå för att det finns en lag!

    Personen som min kompis hämtade katten av verkar oerhört okunnig och inte bry sig alls om sina katter. Kattmamman hade tydligen haft en tidigare kull och nu denna. Kattmamman var ute när kompisen kom till platsen och även denna lilla kattunge hade varit ute och sprungit. Enligt ägaren kunde kattungen äta torrfoder och gå på lådan utan problem och mammakatten var tydligen inte intresserad av ungarna utan bara sket i dom sa kompisen och att det därför inte gjorde något att de flyttade nu... Kattungen jade enligt min kompis försökt tutta på kattmamman innan kattungen sattes i buren.

    Kattungen var gratis och säljaren hade sagt att "ja, snart har vi la kattungar igen..."

    Kan jag kontakta någon? Katthem? Vad som helst? Blir så irriterad!

  • Svar på tråden kompis hämtat katt som är under 12 veckor!
  • liten2014
    nemo1 skrev 2014-06-16 19:34:54 följande:

    Länsstyrelsen ska du kontakta. Du kan göra en anonym anmälan om du vill. Jättebra att du reagerar, det är så fruktansvärt att det skaffas kattungar som man sedan skiter i.

    Gissar att din kompis inte heller har någon annan katt sedan tidigare? Och ingen som helst erfarenhet av katter? Då kan du berätta för din kompis att kattungen kan få stora beteendeproblem i vuxen ålder som felkissande och aggressioner. Kattungen behöver åtminstone nu när det inte går att lämna tillbaka den ha  en äldre katt som kan visa den lille hur man beter sig som katt.

    Har du själv ingen katt som ungen kan få vara hos i några veckor? Åldern mellan 8-12 veckor är oerhört viktiga i uppfostran från mamman, något många tolkar som att mamman ledsnat.

    Snälla gå vidare med en anmälan, vi måste höja statusen på våra huskatter.


    Jag har talat om för kompisen att det finns en lag osv men hon bryr sig i te direkt utan säger att det har gått bra för syskonen till kattungen och dom togs när dom var mellan 5-7 veckor!!! Det är sjukt och jag sa att hon skulle lämna tillbaka den och hämta den igen när den är 12 veckor eftersom de sista veckorna är väldigt viktiga för den att den är med sin mamma oavSett om mamman bryr sig om den eller inte.

    Kompisen har en katt sen innan, en fet katt på typ 10år.... Är riktigt orolig för denna lille katt asså och ska kontakta länstyrelsen för en anmälan mot säljaren! Jag har två han katter, kastrerade, 1 och 3 år. Den lille är oxå hankatt... Spelar det någon roll om den kommer till ett hem med en hona eller hane som kan fostra? Jag tycker hon ska lämna tbx den. Hon känner nämligen dom....
  • liten2014

    Jag håller med nemo1!

    Jag har nu fått min kompisar lämna tillbaka kattungen!!! Redan igår kväll var den tbx hos sin mamma...lättnad!!! Har även ringt länstyrelsen och gjort en anmälan! :)

  • liten2014

    Varför ska ni tjafsa? Nu finns det en lag som säger 12 veckor. Anledning till att den ändrats är ju för att man insett att kattungarna behöver mamman längre? punkt slut! Sedan kan man tycka vad man vill men lagen finns av en anledningen och jag hoppas innerligt att ni två (inte Nemo) följer denna lag och inte går efter 8 veckor!!!!

    Nemo: hon kommer hälsa på den lilla kattungen och ta hem den när den är mogen för det :)

Svar på tråden kompis hämtat katt som är under 12 veckor!