Inlägg från: Anonym (VillJuInte!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (VillJuInte!)

    NEJ, du får inte mitt arbetsrum som ditt!!!

    Jag och pojkvännen ska flytta ihop, eller rättare sagt så ska pojkvännen flytta hem till mig. Jag bor i en trea. Sovrum, vardagsrum, arbetsrum. Jag måste ha ett arbetsrum då jag jobbar hemifrån c:a 3 dagar i veckan (jobbar 7 dagar i veckan totalt) och tar emot klienter hemma på kontoret några gånger i månaden.

    Min pojkvän anser att hans barn, som bor med honom varannan vecka, ska få mitt arbetsrum som sitt rum. Vi har världens vildaste diskussioner kring detta och han kan inte förstå varför detta inte är möjligt.

    Hur kommer man vidare? Vad gör man?
    Han har inte pengar att varken stå på lån eller betala en halv kontantinsats för en ny bostad. Det har jag, men varför ska jag sälja min lägenhet för att köpa en större för hans barns skull? Borde inte det ligga i hans intresse?

    Jag har inget emot barnet. Barnet är väldigt snällt och trevligt på alla sätt och vis. Så ni behöver inte hoppa på mig om att vara barnhatare eller liknande, tack.

  • Svar på tråden NEJ, du får inte mitt arbetsrum som ditt!!!
  • Anonym (VillJuInte!)
    Olympia skrev 2014-06-16 21:12:54 följande:
    Är det inte smidigare för er att vara särbo?
    Pojkvännen blir av med sitt andrahandskontrakt efter sommarn.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Drottningen70 skrev 2014-06-16 21:23:00 följande:
    Hade du tänkt att barnet skulle bo inne hos er, det är ju en tänkbar lösning beroende på barnets ålder, men skulle du verkligen gilla det? Om du inte vill byta till nåt större gemensamt och inte heller ge upp arbetsrummet så låter det väl helt enkelt som att en ihopflytt inte är möjlig för er just nu.

    Jag har en klädkammare full med skit som jag tänkte att pojkvännen kunde rensa ur för att göra plats åt sitt barn. Glömde skriva det.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Anonym (s) skrev 2014-06-16 21:29:21 följande:
    Har det rummet fönster?

    Nej.
  • Anonym (VillJuInte!)

    Klädkammaren är på 9 kvm och har vägg mot grannen och inte mot fasaden, varför där inte kan finnas något fönster där.
    Jag skulle isf ordna med ordentlig ventilation i rummet. Givetvis.
    Dessutom så kommer barnet endast att bo varannan helg från och med efter sommarn, då varannan vecka inte funkar pga skolans läge i förhållande till min bostad.

  • Anonym (VillJuInte!)
    Ess skrev 2014-06-16 21:47:46 följande:
    Låt honom lösa sitt bostads problem själv, han måste ju ha vetat när kontraktet löpte ut redan när han skrev på det.
    Han har sökt nytt i ett halvår ungefär.
  • Anonym (VillJuInte!)
    WinterDawn skrev 2014-06-16 21:55:56 följande:
    kan du inte ha klädkammaren som arbetsrum?
    Nej, arbetsrummet är på 30 kvm och behöver vara så stort. Helst större, men det är det största rummet i lägenheten (förutom vardagsrummet, fast det har ett taskigt läge i bostaden så det passar sig inte som arbetsrum).
  • Anonym (VillJuInte!)
    Drottningen70 skrev 2014-06-16 21:42:38 följande:


    Ett barn kan inte bo halva sin tid i en garderob utan fönster, det måste du ju förstå. Jag förstår också att du inte
    Nödvändigtvis vill göra stora förändringar i din boendesituation för att göra plats för killen och hans barn, men då de kommer i ett "paket" så är det helt enkelt så att ni inte kan flytta ihop nu och han får lösa sin egen situation. En annan lösning är annars att barnet får sovrummet och ni har bäddsoffa i vardagsrummet el delar av vardagsrummet i en sovdel.
    Så två personer ska bo i vardagsrummet medan ett barn, som kommer att vistas där varannan helg, ska ha ett eget rum? Okej.
  • Anonym (VillJuInte!)
    WinterDawn skrev 2014-06-16 22:03:53 följande:
    Hur gammalt är barnet?

    Ni kan ju skaffa två bäddsoffor, en till ert sovrum och en till vardagsrummet.

    På veckorna är sovrummet ert. Varannan helg är det barnets, och då sover ni i soffan i vardagsrummet.

    Det finns jättemycket snygga förvaringsmöbler och lådor ni kan ha i sovrummet där ni "gömmer" barnets saker på vardagarna.
    Fast, alltså, bäddsoffa? Vet inte om jag vill byta ut min dyrgrip mot en kass bäddsoffa. Det är ju inte meningen att man ska sova permanent i en bäddsoffa.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Ess skrev 2014-06-16 22:16:32 följande:
    Trist för honom, men det låter inte alls som en bra ide att han ska flytta in hos dig.
    Hittar han inget så får han vända sig till soc så får dom hjälpa honom, han har ju ett barn att ta hänsyn till så någon hjälp borde han få.
    Socialtjänsten har han varit i kontakt med. Jag och kvinnan han fick tala med är rörande överens om att hans son kan ta en klädkammare om 9 kvm när det endast handlar om varannan helg. Det är pappan som tycker att jag borde kunna ge upp mitt arbetsrum. Han förstår inte varför jag behöver 3 rum som ensamstående.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Fanny b skrev 2014-06-16 22:27:01 följande:
    Ts, om du verkligen vill bli sambo så tycker jag det finns nämnts ett bra alternativ, här, nämligen att ditt bonusbarn får klädkammare som lekrum och sover inne i erat sovrum, om du inte vill sova i samma rum som barnet kan ni skaffa en bäddsoffa i vardagsrummet där du kan sova, det handlar ju bara om varannan helg.  Det finns bra bäddsoffor och om man vill kan köpa till en speciell madrass anpassad för bäddsoffor.

    Om detta inte är ett alternativ så tycker jag du för din och relationen med pojkvännens skull bör tänka efter om du verkligen vill att han ska flytta in. För det troligt att din pojkvän i sin roll som sambo kommer vilja sätta lite av sin egen prägel i erat gemensamma hem. Utan  i så fall tror jag på att låta honom lösa sin boendefråga själv.
    Ja, jag får lämna klädkammaren till pojkvännen att göra i ordning. Soffan i vardagsrummet ska ändå slängas och köpas en ny. Kanske kan bli en bäddsoffa, eller en vanlig, som hans son kan sova i. Det blir bra.
  • Anonym (VillJuInte!)
    mammalovis skrev 2014-06-16 22:56:40 följande:
    Barnets ålder framgår fortfarande inte. Vi får hoppas barnet kan sova även om ni umgås i vardagsrummet eller också får ni ha tv i sovrummet och gå och lägga er tidigt.

    9 kvm är ju inte jättestort om man ska få plats med en säng på 2 gånger 90 cm och dessutom kunna leka där och ha någon förvaring. Är rummet 3 gånger 3 så blir det ju 2 gånger 3 meter på sin höjd kvar. Samtidigt får du ju räkna med att det blir mer skor och jackor i hallen, men det har du kanske gott om garderober som slukar.

    Å andra sidan skrev du ju innan att du behövde 3 rum själv, så pojken och hans pappa får väl dela på klädkammaren ...
    Möjligtvis att vi ställer in en säng i sovrummet (permanent, bra säng), eller en tältsäng i arbetsrummet. Jag ska först och främst se till att försöka lösa ventilationen i klädkammaren. Se om någon kan komma och godkänna rummet som tillfälligt sovrum (det är ju trots allt bara varannan helg).

    Loftsäng hade jag tänkt kunde vara bra på en sådan liten yta. Då är ju golvet fritt.

    Får spåna vidare.
  • Anonym (VillJuInte!)
    hhh03 skrev 2014-06-16 23:36:48 följande:
    Bostaden blir er gemensamma efter att han har flyttat in, oavsett vem som betalat. Kontakta gärna en jurist som kan berätta mer om sambolagen (och läs på lite själv om detta), eventuellt kan du bli tvungen att köpa ut honom ur lägenheten pm förhållandet tar slut. 

    Angående bostadssituationen så har jag hört talas om sängskåp, då fäller man upp sängen på väggen och kan enkelt fälla ned den vid behov. Ni kan också sätta upp en skena i taket där ni fäster ett tyngre draperi som ni drar ut som en liten hytt runtom sängen som ett litet rum. Fast egentligen tror jag också att en fläkt i garderoben är ett bättre alternativ.
    Jag arbetar som jurist. Men tack ändå.
    Loftsäng känns ändå bättre. Vill gärna slippa möblera om "rummet" varje gång sängen ska fällas ned.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Huset skrev 2014-06-17 01:28:11 följande:
    Jag tycker det är synd att pappan ska gå miste om varannan vecka vårdnad bara för att han flyttar ihop med dig. Borde han inte vara mer mån om att få ha sitt barn varannan veckan istället för varannan helg som det blir nu. DET är galenskap för mig. Sen ska ju barnet inte sitta instängd i klädkammaren hela dagarna, så som sovplats funkar de säker perfekt. 

    Det är inte pga att han flyttar ihop med mig, utan pga att han mister sitt lägenhetskontrakt. Det är antingen hos mig, hos hans föräldrar (som bor 100 mil bort), eller gatan som gäller.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Huset skrev 2014-06-17 02:37:27 följande:
    Men eftersom han har en ny bostad iom att han flyttar till dig, så borde han väl inte gå miste om vårdnaden? Han kommer väl stå skriven på din adress? Jag kan inte reglerna men så länge han och barnet har nånstans att bo borde väl barnet ha kvar varannan vecka?! Va

    Vårdnaden har han ju givetvis kvar. Men boendet ändras från varannan vecka, till varannan helg pga avståndet.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Kriya skrev 2014-06-17 05:26:12 följande:
    Det känns lite som att du och mannen på ömse sidor har fastnat i egoistiska tanken "... än jag då!", vilket är en trist låsning.  Om er relation har någon betydelse alls för er bör ni försöka hitta en lösning som både innebär att barnet kan vara hos sin far och att du kan sköta ditt jobb - det ena måste inte förta det andra. Kanske fungerar inte trean och behöver hyras ut. Ni kan ju gemensamt hyra en större bostad under en övergångsperiod. Eller så används vardagsrummet som klientmottagningsrum och garderoben som kontorsrum tills ni ordnat ett bättre fungerande boende. Eller så hyr ni ett litet externt kryp-in-kontor för någon tusenlapp i månaden. ... finns massor med lösningar - om ni verkligen vill lösa helhetssituationen? Den lösning ni hittar nu behöver ju inte vara för evigt, se det som en "brygglösning". Om relationen är värd att kämpas för så måste man ju ställa upp för varandra när nöden kräver det och söka lösningar som fungerar för hela familjen. Mannen/barnet har behov av tak över huvudet och att få vara tillsammans och du har ett behov av att kunna sköta ditt jobb. Denna typ av problem har många familjer lyckats lösa genom tid och rum, vilket ni också kan om ni inte fastnar i egoistiska tankar. ... men om du inte känner för att hitta en fungerande lösning för alla tre, så är nog inte denna man rätt för dig och då är det läge att varsla honom om det omgående så att han kan lösa sitt och barnets boende på annat sätt. 

    Lösningen blir nog att antingen ha loftsäng i klädkammaren (om ventilationen blir godkänd för sovrum och inte enbart vistelserum). Blir inte klädkammaren godkänd som sovrum, så får hans son sova i arbetsrummet eller säng i sovrummet (det han själv föredrar - antar att det bli arbetsrummet).
  • Anonym (VillJuInte!)
    sextiotalist skrev 2014-06-17 06:25:29 följande:
    TS särbo ser en trea, men TS bor i verkligheten i en tvåa, det tredje rummet är en arbetsplats. Så TS särbo får tänka om. Så förslaget att klädkammaren får bli lekrum etc och att barnet får sova i en säng i sovrummet eller i arbetsrummet är en perfekt lösning tycker jag Pappan flyttar inte från ett vv-boende pga ts, han har ingen bostad inom kort och Ts bor på ett avstånd som inte tillåter vv I det här fallet så är det särbon som får vara ödmjuk och inse att han har tur att han har en särbo som är beredd på att ta emot honom och hans barn, samt att han möjlighet att få ett boende.

    Precis så.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Vinterankan skrev 2014-06-17 04:17:56 följande:
    Men hur bor egentligen alla ni som tycker 9 kvm är så litet? 9 kvm är snarare en standardsrorlek på sovrum. Bara man ordnar med ljusinsläpp och ventilation så är det ju inga som helst problem.

    De flesta har nog inte koll på måtten. Går de och mäter i sina hem så inser de nog snart att sovrummen ligger på omkring 9-15 kvm.
  • Anonym (VillJuInte!)
    Anonym (afsjo) skrev 2014-06-17 08:29:35 följande:
    Men alltså, ska barnet bara bo varannan helg med er? I TS stod det ju att barnet bor med pappan varannan vecka.

    Om det gäller varannan helg så tycker jag inte att barnet behöver ett eget rum. Det är ju stor skillnad mot att bo varannan vecka. 
    För tillfället så bor barnet varannan vecka med sin pappa. Men om flytten till mig blir av, så blir avståndet mellan mitt hem och mammans hem samt skolan, alldeles för långt för ett varannanveckasboende. Därför kommer umgänget att ändras om till varannan helg.
Svar på tråden NEJ, du får inte mitt arbetsrum som ditt!!!