• leg4

    Jag använder inte toalettpapper

    Mimmi77 skrev 2014-06-22 10:43:53 följande:

    Att spara på vatten är ju också bra på miljön. Att tysta arslet med vatten birde ju göra noll skillnad i jämförelse med den lilla vite papper man tar... Sen måste man ju sanera på bad och händer extra noga efter bajset sen..... Ännu mer vatten.


    Det kanske stämmer, men det blir ju billigare för oss.
  • leg4
    Anonym (elle) skrev 2014-06-22 19:22:13 följande:

    Du svarade inte på min fråga Är nyfiken på svaret.


    Vilken fråga? Jag ser ingen fråga i ditt inlägg.
  • leg4
    Fia 28 skrev 2014-06-24 11:42:39 följande:

    Handdusch finns vid de flesta wc i Finland, så att använda en sådan är ju inget problem. Men att torka med bara handen?? Handen suger ju inte upp urinet eller avföringen, så hur sjutton får du bort allt? Du måste ha väldigt äckliga underkläder...


    Det kan vara svårt att få bort allt bajs med handen. Därför försöker jag gräva bort så mycket jag kan med handen och sedan skölja ur rumpan i duschen. Jag får ganska många fläckar i kalsongerna, men det får min sambo tvätta bort.
  • leg4
    Anonym (hahaha) skrev 2014-06-23 19:14:29 följande:

    hahahaha sluuutaa!!

    Ta en kanna, fyll den med vatten, istället för att köra bara handen.. hahahah


    Hur menar du? Skall jag doppa handen i vatten innan jag torkar mig?
  • leg4
    Anonym (trolldetektor) skrev 2014-06-23 18:48:57 följande:

    Johodu, i det här fallet kan man vara helt säker på att du har svans!


    Nej jag har ingen svans!!! Du är dum! :(
  • leg4
    Anonym (Bajamajan) skrev 2014-06-23 21:17:23 följande:

    Har bara läst TS.

    Toalettpapper använder jag för att det är praktiskt. Om man ska torka kisset med handen så blir ju det lite konstigt om man är på en toalett där handfatet är utanför toabåset. Ska man då knäppa byxor eller motsvarande med en hand bara eller använda även den kissiga handen för att knäppa igen? Och efter bajsning på jobbet t.ex, tänk om dusch/slang inte finns, ska man då springa omkring med bajsig stjärt i jakt på avspolningsmöjligheter? 


    Jag brukar aldrig bajsa på jobbet, så detta har aldrig varit ett problem. Om jag behöver bajsa så åker jag hem och bajsar.
  • leg4
    Anonym (elle) skrev 2014-06-22 19:56:07 följande:

    även om du tvättar händerna efteråt så blir de ju inte renare än vad baken blir och du skulle väl aldrig äta mat som har suttit mellan skinkorna på någon?


    Händerna blir rena eftersom jag alltid tvättar dem med tvål och mycket vatten. Händerna kan dock lukta lite bajs efteråt, men jag försöker att inte bry mig.
  • leg4
    Anonym (hff) skrev 2014-06-22 19:59:01 följande:

    Är du tjej eller kille? Om tjej , hur gör du eller sambon när hon har mens?


    Jag är kille. Jag vet inte hur min sambo gör när hon har mens, har aldrig frågat henne. Hon använder dock inte toalettpapper (hoppas jag).
  • leg4
    Zoja skrev 2014-06-24 00:14:06 följande:

    Handen lär ju lukta bajs efteråt, även om man tvättar med tvål och vatten..


    Handen kan lukta bajs ibland om man inte tvättar händerna ordentligt, men det brukar inte besvära mig så mycket.
  • leg4

    Hej alla, nu är jag tillbaka. Jag ber om ursäkt att jag inte har varit aktiv på länge, men jag har varit på rättegång p.g.a. förargelseväckande beteende (jag dansade naken och viftade med snoppen på offentlig plats).

    Jag har inte ändrat mitt beteende d.v.s. jag använder inte toalettpapper. Istället så har jag börjat bajsa i duschen (jag tar bort brunnslocket och bajsar ner i röret). Sedan sköljer jag ur röven. Man sparar både tid och pengar med denna metod. Pröva själva!

  • leg4

    Om man bor i villa och har kompost så går det också bra att sitta i komposten och bajsa. Vi gör det ibland på sommaren Fungerar dock bara om det är varmt ute. Sedan tar man några löv eller mossa och torkar sig.

    Bor du i lägenhet sä kan du även bajsa ut igenom fönstret och torka dig genom att dra röven längs med fönsterbrädan. Jag gjorde detta när jag var ungkarl. Detta förutsätter att du inte bor pä bottenvåningen.

  • leg4
    Anonym (hff) skrev 2014-09-23 21:32:10 följande:

    Sök hjälp för dina sjuka livliga fantasier! Seriöst det finns ingen normal funtad människa som går på det du skriver!


    Jag är faktiskt seriös. Detta är ingen troll-tråd om du trodde det. Mitt beteende må vara äckligt, men jag gör det enbart av ekonomiska skäl och delvis p.g.a. lathet
  • leg4

    Hej på er, hoppas ni har en fin jul! Jag tänke blåsa liv i tråden igen eftersom jag har börjat inse att folk som använder toalettpapper är idioter.

    Tänk efter själva, ni lägger ut pengar på någonting som ni torkar er i röven med och sedan slänger bort. I praktiken slänger ni pengarna i sjön d.v.s. ni skulle lika gäena torka er i röven med en hundralapp. Toalettpapper är dessutom en stor miljöbov.

    Mina tips till er:

    - Sluta använa toalettpapper och lägg pengarna på något vettigt t.ex. resor.

    - Använd duschen för att skölja ur röven när ni har bajsat. Bajsar ni utomhus i trädgården på sommaren så fungerar en vattenslang också.

    - Tvätta inte händerna med tvål efteråt. Tvål är dyrt och vatten räcker gott och väl.

    Nu skall jag sova, godnatt!

Svar på tråden Jag använder inte toalettpapper