mysan77 skrev 2014-07-03 09:16:01 följande:
ok , men då jag verkligen inte vill att han ska börja kissa inne så kommer jag nog välja att kastrera vid 6månader. Men vilket torrfoder från djuraffären, (vi har bara arkenzoo) ska man köpa som är bra ?
Jag testade nåt de rekommenderade när jag kastrerade mina andra katter men de gillade det inte, åt inte ens när de var hungriga... Nu äter de endast mjau torrfoder, testat andra märken men de är inte intresserade av det, sen äter de även vanligt kött som de får några ggr i veckan.
Alla mina katter är kastrerade vid 12 månader, ingen av dem revirmarkerar inne. De börjar med det när det är kring 18-24 månader, mina är kastrerade innan det, dessutom är det lite uppfostran också. Jag vet att det skvätter mot bilar och träd ute, så kastrerade katter kan skvätta de med.
Jag vet faktiskt inte vad som är bra mat, arkenzoo lär ha bra mat i sortimentet. Jag ger mina lite olika, just nu har det en mat som heter brit care men jag kan köpa mjau också.