• enola

    Fruktansvärd förbannart arg

    Anonym (rätt ska vara rätt) skrev 2014-07-06 13:16:19 följande:
    Fel du kan vara högpresterande med bokstavs kombinatipn men även funktionshindrad . De flesta funktionshindrade har även flera av dignoserna.

    Aspergers (som inte är en bokstavskombination) ÄR en funktionsnedsättning. Däremot är det inte en utvecklingsstörning.
    Personer med Aspergers är normalbegåvade, ofta högintelligenta. Utvecklingsstörning förekommer inte i kombination med Aspergers. Autism och utvecklingsstörning är däremot en vanlig kombination, och jag gissar att det är det TS har, i kombination med annan problematik.

  • enola
    Anonym (.) skrev 2014-07-06 22:16:49 följande:

    Det är ganska skönt att skriva som det är och får ut mina tanka öppet här. Vad som helst. Ett tecken på hjälp. Hur gör man en blogg så det kan nor ut till alla. Fundera på att skriva om mitt liv hur jag har det i mitt tråkia liv. Mina funderningar m.m.


    Ja, att skriva är ett bra sätt att få ur sig jobbiga tankar och känslor. Så skriv på du :)
  • enola
    Anonym (rätt ska vara rätt) skrev 2014-07-07 06:50:44 följande:
    Ok du har nog rätt och läkare i min hemkomun fel son har den diagnosen . Även inom mitt jobb är flera utväklingstörda med Asperger . Har i min utbilning fått lära mig det . Jobbat i 20 år med barn och unga vuxna med den dignosen . Får kolla efter semestern om jag får lära mig det rätta du kan komma och föreläsa hoss oss , efter som de som kommer och utbildar oss har fel . Vill kunna det rätta . Du behöver ju inte vara så överlägsen . Jag böjer mig för kunskap. Utvecklingstörning är ett ord vi ALDRIG får använda till vår ungdomar.
    Utvecklingsstörning är den vedertagna benämningen nuförtiden. Tidigare sa man förståndshandikapp, men eftersom ordet "handikapp" numera ersatts av "funktionsnedsättning" (observera, INTE "funktionsHINDER!)
    Jag undrar om du inte blandar ihop funktionsnedsättning och utvecklingsstörning. En utvecklingsstörning är ett begåvningshandikapp medan en funktionsnedsättning är, precis som det låter, något som på ett eller annat sätt försämrar funktionsförmågan mentalt eller fysiskt.

    Och varför ni inte får kalla ungdomarna utvecklingsstörda om det är det de är kan jag inte förstå. Det är inget nedsättande i det ordet, det betyder helt enkelt att en person HAR en störning i utvecklingen, inte att hen ÄR störd (i betydelsen dum i huvudet, som jag antar är det du tänker på).
  • enola
    Anonym (rätt ska vara rätt) skrev 2014-07-07 06:50:44 följande:
    Ok du har nog rätt och läkare i min hemkomun fel son har den diagnosen . Även inom mitt jobb är flera utväklingstörda med Asperger . Har i min utbilning fått lära mig det . Jobbat i 20 år med barn och unga vuxna med den dignosen . Får kolla efter semestern om jag får lära mig det rätta du kan komma och föreläsa hoss oss , efter som de som kommer och utbildar oss har fel . Vill kunna det rätta . Du behöver ju inte vara så överlägsen . Jag böjer mig för kunskap. Utvecklingstörning är ett ord vi ALDRIG får använda till vår ungdomar.
    Diagnoskriterierna för Aspergers syndrom i ICD-10
    Kod: F84.5

    Diagnostiska kriterier:


    A. Ingen kliniskt signifikant allmän försening av språklig eller kognitiv utveckling. För diagnos krävs att enstaka ord skall ha uttalats vid två års ålder eller tidigare och att kommunikativa fraser har använts vid tre års ålder eller tidigare. Förmåga att klara sig själv, adaptivt beteende och nyfikenhet på omgivningen under de första tre åren skall ligga på en nivå som överensstämmer med normal intellektuell utveckling. Den motoriska utvecklingen kan emellertid vara något försenad och motorisk klumpighet är vanlig (dock inget nödvändigt diagnostiskt kriterium). Isolerade specialförmågor, ofta relaterade till onormala intressen och sysselsättningar, är vanliga, men krävs inte för diagnos.

    Alltså: För att få en Aspergerdiagnos så måste du vara normalbegåvad.

  • enola
    Anonym (rätt ska vara rätt) skrev 2014-07-07 11:24:27 följande:

    Nej jag har inte missuppfattat . Och vi får inte säga utveklingsstörda . Inte heller mogolider eller något annat .alla har Funktionshinder . I min sons diagnos står det lätt utvecklingsstörd med Asperger med drag av autistisk . Kvittar för mig vad han har nu . Han är nöjd bara han får orning på allt och sina gammla slott.


    Nej självklart ska man inte säga mongoloida om personer med Downs syndrom, men det är ju liksom en helt annan sak. Att inte få säga att en person har utvecklingsstörning är ju som att inte få säga att en person är synskadad, har en hjärnskada, eller varför inte en neuropsykiatrisk störning, dvs Asperger eller autism t.ex. Däremot mongoloid (eller mongo) är mer att jämföra med mupp, miffo, idiot osv. (trots att det ju från början enbart syftade på de mongolliknande drag läkarna ansåg att personer med DS har och inte alls menades som nedsättande)

    ...och jag tror inte heller att din son bryr sig ett skvatt om vad hans tillstånd kallas. Jag bryr min inte om vad min sons tillstånd kallas heller. Vid första utredningen fick han diagnosen Aspergers, fyra år senare stämde det bättre in på Tourettes med Aspergerdrag (eller autistiska drag, eftersom allt nu faller under benämningen autismspektrastörning). Men vet du, han är samma unge i alla fall, och det viktiga är att han får det stöd han behöver, inte att placera in honom i ett fack.
  • enola
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-07-07 16:40:52 följande:
    Autismspektrat är brett, och autism kan uppträda på väldigt många olika sätt. Aspergers är ett.
    Asperger är inte en form av autism utan ett autismliknande tillstånd. Det faller under autismspektrat men är eg. ett eget syndrom. Jag vet inte på rak arm vilka skillnaderna är mellan Aspergers och högfungerande autism, men det finns skillnader.
  • enola
    Anonym (.) skrev 2014-07-07 15:11:18 följande:
    Vad har jag för problem?
    Inte problem. Problematik, det vill säga svårigheter. Du skriver ju själv att du har många sådana, depressioner etc.
Svar på tråden Fruktansvärd förbannart arg