Inlägg från: Nyfiken gul |Visa alla inlägg
  • Nyfiken gul

    Klä sig för att dölja graviditet

    just nu är det bara hormoner och svällda tarmar som gör att du får en liten mage, om någon vecka brukar det i regel lägga sig och du blir "platt" igen. 
    Den sortens mage ser i regel inte ut som nån bebismage och kan lätt tas för att du gått upp något kilo och kanske är svälld pga värmen. 

    Klä dig som vanligt men du kanske kan köpa några plagg i en större storlek.  Du behöver ju inte mammakläder bara för att det saknas nån centimeter i jeansen.  

    Att plötsligt ändra klädstil eller ha plagg på sig du annars aldrig har på dig kommer definitivt få folk att reagera, så mitt tips är att fortsätt ha dina vanliga kläder men köp kanske lite plagg i en större storlek.  Att du har en topp i 38 istället för 36 är det ju ingen som ser och inte heller bryr sig någon om att du har jeansleggings i L istället för vanliga jeans i S/M .  Men däremot mammakläder väcker uppmärksamhet. 


    Alexander -98- Isaac -00- Victor -08-
Svar på tråden Klä sig för att dölja graviditet