Inlägg från: Bellasfamilj |Visa alla inlägg
  • Bellasfamilj

    Pälsen

    Hej! eftersom att det är så varmt så tänkte jag och min sambo gå till en hundfrisör och klippa pälsen på lilla Bella, men jag undrade om det finns någon åldersgräns för hur gammal valpen måste vara för att bli klippt. Tar tacksamt emot alla svar!

  • Svar på tråden Pälsen
  • Bellasfamilj

    jag har en åtta veckor gammal pomeranian, men jag skulle gärna vilja klippa henne och undrar om det finns någon åldersgräns. tack

  • Bellasfamilj

    sök på Boo världens sötaste hund, det är VÄLDIGT populärt att klippa pomeranier ;)

  • Bellasfamilj
    Hallonbåt02 skrev 2014-07-28 10:33:06 följande:

    Inte de som ställer ut ;) pälsen skyddar även från värmen (gäller alla spetshundar) men jag antar att du har tagit reda på sådant innan  du skaffade din pomme.


    Tur att jag inte tänker ställa ut min hund då, känner verkligen inte att jag får något svar på min fråga hahahahah
  • Bellasfamilj
    Swadilfare skrev 2014-07-29 12:41:56 följande:

    Minst 14 veckor brukar de vara men de kan vara olika beroende på vart du går så ring dom som har trimmet där du bor. En så liten valp blir väldigt lätt varm men de har sällan med pälsen att göra utan att den är liten och värms upp snabbt. Jag skulle rekommendera att inte klippa hunden mitt i sommaren då som nån annan sa så skyddar pälsen ifrån värmen och om man börjar att klippa dom måste man vara väldigt noga med att klippa regelbundet och borsta dagligen då pälsen tovar när den växer ut. Köp en kylväst eller eller ge den svalkande bad :) Klipp hunden på våren eller sensommaren istället


    Oki, tack!
  • Bellasfamilj
    Hallonbåt02 skrev 2014-07-29 17:10:54 följande:
    Eehum, Du frågade hur du kunde kyla ner din hund för att det är varmt och jag svarade på din fråga så visst har du fått svar men valt att sålla bort det för att du inte ville höra det svaret.
    Däremot så borde du ha koll på sådana saker som är ganska basic när det gäller spetsraser då du nu är ägare för en

    En annan sak  är när det gäller att köpa hundar för att det är trend får mig att rysa.
    Haha köpte min hund för att ha sällskap när min sambo reser, och att du dömmer mej och påstår att jag köper min hund för att det är trend får mej att rysa. min fråga var om hur gammal hunden behöver vara för att klippas, och sedan jag skrev detta inlägget så har jag fått svar från både uppfödaren, hundtränare och veterinärer som alla har sagt att klippa dom är väldigt vanligt och att det bara är utställningshundarna som inte klipps. Men du vet säkert bättre ;) 
Svar på tråden Pälsen