Min son utreds för autism!
Puffar upp tråden:)
Puffar upp tråden:)
Hur lång tid tog det innan han fick sin diagnos?
Jag tror att han vet vad han heter, men han ger ingen respons på det oftast. Ibland kan han titta mot mitt håll när jag försöker prata men det beror på situationen och jag tror det mest är att han hör ett ljud. Vi har varit och kollat hörseln tre gånger och dom tror att han eventuellt kan ha en svag nedsättning, men så svag så det inte ska kunna påverka hans förmåga att prata. Därför har vi nu gått vidare med en autism utredning.
Nu är jag hemma med nyfödd bebis så han har sommarlov från dagis, tänkt att han ska börja där efter vi kommit hem i september igen. Men personalen har flera gånger sagt att dom inte tycker det funkar med sonen där så jag vet inte hur jag ska göra. Ha honom där eller ha honom hemma och vänta på en diagnos och en eventuell resurs till förskolan
Att dom inte förstår honom, att han är svår att få med i aktiviteter, att han får utbrott när dom ska klä på honom, att han leker inte med andra barn, att han inte lyssnar. Faktiskt i en rätt anklagande ton ibland så det känns som det är mitt fel allting. Orten han går på nu har bara det dagiset, och dit vi ska flytta tror jag också det bara finns en förskola. Ska kolla upp i staden vi jobbar om det finns bättre alternativ där. För där han går nu är inte alls optimalt tycker jag. Stor barngrupp med bara småbarn och lite personal.