• linn74

    Knytningen mm

    Hej,
    vi har en son på 4  1/2 månad.
    Vi använder en elastisk sjal inköpt i barnaffär.
    Vi har krysset innanför o från början hade han benen innanför det sk magbältet, heter det så? ja ni vet nog vad jag menar, men nu börjar han bli lång o jag undrar om jag ska låta honom ha benen utanför så att säga? Och isf att magdelen är under rumpan o över ryggen?? Har iaf haft det de dgr det varit varmt, kännts svalare för honom.
    O en sak till, hur länge på dagarna bär ni era i sjal, ni med bebbar i samma ålder? Sitter de kortare flera stunder eller långa stunder?? Eller hur gör ni??

    /L

  • Svar på tråden Knytningen mm
  • Flickan och kråkan

    Är han 4,5 månad så kan ni givetvis ha benen utanför. Det kan man ha från start om man vill. Mest en smaksak. Jag har haft benen innanför och in mot mig första två veckorna ungefär sedan har de haft benen utanför. Stoppat in dem enbart under "magbältet" har jag bara gjort om det blåst och varit kallt och jag har känt att jag har haft för lite på fötterna.

    Mina har bott i sjal första halvåret....och mycket därefter också. 

Svar på tråden Knytningen mm