Inlägg från: Birgitta02 |Visa alla inlägg
  • Birgitta02

    Hjälp! Hund till avel?

    Att göra en blandrastik dräktig är inte avel. Bara så du vet.

    För att överhuvudtaget ta ansvar för detta bör du sjukdomstesta din tik. Så att hon är fri från sjukdomar och helt frisk. För det andra, om du hittar en hane, så skall även denne vara sjukdomsfri och vara helt frisk. Detta kostar pengar. För det tredje: hur tänker du när du vill ha valpar från en blandrashund? Har du erfarenhet från hundförlossningar? Har du råd att kalla på veterinärhjälp om nån valp fastnar? Har du koll på navelsträngar? Har du koll på vad som gör en hund till en bra mamma? Vet du när det är dags att ev. kalla på veterinär? Har du koll på valpvaccinationer och avmaskningar?

    Det finns massor du behöver lära dig, inte bara "hitta en kille" till din tik.

  • Birgitta02
    Rainbow gg skrev 2014-08-13 11:47:47 följande:

    Varför i hela världen skulle du vilja avla på en hund som du själv kallar för "den svaga länken".

    Man brukar inte avla djur med negativa egenskaper som "tillbakadragenhet".

    Dessutom så är det många tester som bör genomföras innan man hobby-parar djur. Ögon, hjärta, knän osv på både tiken och hanen. Valparna ska sedan vaccineras, chips osv. Sen säljer man inte blandisar för speciellt mycket, så jag kan inte tänka mig annat än att det blir en förlust affär. Får valparna dessutom något besvär som överbett eller navelbråck så sjunker priset ytterligare (eller gäller det sista bara renrasiga? ).


    Eftersom ett navelbråck inte går på nån försäkring, om det är medfött, så kostar det mellan 3000 och 6000 kr att åtgärda beroende på omfattningen.

    TS. Ta inte valpar efter din tik. För din egen skull, för tikens skull, och för ev. hundköpares skull. Ev fel som din tik har kan förvärras dubbelt upp hos hennes valp.
Svar på tråden Hjälp! Hund till avel?