Inlägg från: Fontana |Visa alla inlägg
  • Fontana

    Varför ger man sitt barn "ord-namn" eller "onda namn"?

    Anonym (Passionata) skrev 2014-08-15 10:49:40 följande:
    Finns en som heter Inge Snygg, bara att söka på Eniro.
    Lite taskigt om man får en uppenbart ful unge.
    Jag tror Inge Snygg har mycket roligt med sitt namn. Åtminstone som vuxen. Jag hade en skolkamrat som hette Slugh, det tyckte han var väldigt roligt. Särskilt som han inte var särskilt slug.

    Men det här är ju efternamn, gamla soldatnamn.
  • Fontana

    De flesta namn betyder ju något, ursprungligen (som ni har varit inne på flera gånger). Om det inte har gamla svenska betydelser så kan de ofta härledas från latin eller grekiska. 

    Idag 15 augusti har Stella namnsdag. Stella betyder stjärna. Igår hade Uno namnsdag. Uno betyder "en" på italienska.

    Jag heter förresten också Inge som tredjenamn. "Hej, hur mår du?" "Jo, tack. Man mår som man heter: Inge - inge vidare."

    Och på danska är Inge ett kvinnonamn. (används faktiskt både som mans- och kvinnonamn i Sverige.) Men det förstås - det finns egentligen inga mans- och kvinnonamn, alla namn är hen-namn.

Svar på tråden Varför ger man sitt barn "ord-namn" eller "onda namn"?