Inlägg från: EnAnonumius |Visa alla inlägg
  • EnAnonumius

    Varför ger man sitt barn "ord-namn" eller "onda namn"?

    Anonym (?) skrev 2014-08-14 21:15:59 följande:
    Jag har funderat på detta fenomen ett tag; hur kommer det sig att så många väljer namn i stil med Knut, Stig, Kaj, Bo, Liv, Inga, Lina, Saga, Sia, Axel, Björn. Bror, Dag, Fredag, Klara, Gry, osv, osv, osv. - dvs "ord-namn"? Det kan ju aldrig vara kul att heta samma sak som ett svenskt ord (om man är svensk och bor i Sverige, vill säga).

    Fast ännu värre är det att ge sitt barn ett elakt namn. Namn så som Medusa, Damien, Lucifer och Loke. - ALLVARLIGT? Hur elak får man vara som ger sitt barn ett sådant namn!?

    Vad anser ni om namnen?
    Lucifer är för mig lika vackert som Lucia.
    Lucifer (är inte ett annat namn för Satan som många tror), dock så är han den "fallne änglen" som slog sig ihop med Satan efter att Gud sprakade ut Lucifer från himlen bara för att han hade modet att ifrågasätta Gud i något ämne.
    Det är tack vare kristna läror som det namnet blivit förknippat med "ondska".

    Lucifer betyder "ljusbäraren" och är ett mans namn.
    Lucia är det kvinnliga ditot av "ljusbäraren".

    Dock så är jag mer förtjust i andra namn så nej jag döpte inte min son till Lucifer. 
    Men han har ett nordiskt namn, ett av namne som TS räknade upp som "ord-namn", och ett Tyskt namn (släktnamn då min gammelfarafar var tysk), och ett namn som faktiskt räknas som ett bibliskt namn...


    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • EnAnonumius
    Anonym (?) skrev 2014-08-15 11:36:00 följande:
    Jag trodde inte att vi här i tråden trodde på sagor och legender?
    Nej och det gör inte jag heller.

    Dock så "Helgon" var faktiskt vanligt levande människor. Att bli utlyst som helgon innom ortodoxa kristna kyrkan och/eller katolicismens (och vissa andra kristna läror) innebär att man har levt i speciell gudsgemenskap.  En av de Kända manliga helgonen vi har är Sant Nikolaus (eller som han heter på engelska Sankta Claus).  Sant Nikolaus var känd för att han när han levde tog sig an föräldralösa barn och hjälpte dem att få ett drägligt liv och fixade in barnen så att de lärde sig läsa och skriva och sedan såg till att de fick bra lärlingsplatser, i olika yrken så att de kunde bli självförsörjande som vuxen.  

    Så det är knappast "sagor/legender", när man pratar om "Helgon". Även om man kanske i berättelserna om hur de blev helgon att man gärna "kryddar historien" lite för dramatikens skull.

    Så alla helgon har levt i verkligheten, ätit,sovit,pissat och skitit som vilken vanlig människa som helst.  Vi har faktiskt en svenskt kvinnligt Helgon.. "Heliga Birgitta", och hon är Skyddshelgon för Europa. 

    Nåja nog om OT.


    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
Svar på tråden Varför ger man sitt barn "ord-namn" eller "onda namn"?