Inlägg från: Anonym (Indigo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Indigo)

    Öl, Vin och Sprit i vanliga butiker!

    annaba skrev 2014-08-19 13:31:57 följande:

    Personlig åsikt, som är allt annat är populär.

    Förbjud skiten, alternativt återinför motboken om alkoholen nödvändigtvis måste vara kvar. Skadorna (fysiska så väl som psykiska) orsakade även av måttlighetsdrickande överväger stort eventuella fördelar med att låta det fortgå.

    Naturligtvis vet jag att det aldrig kommer att bli så. Alkoholen är alltför integrerad i det samhälle och den kultur vi har för att det ska vara möjligt att ta bort den utan ramaskri. Hindrar dock inte att min åsikt kvarstår

    (Ja, jag är nykterist, sedan mer än 10 år, innan dess minimal konsumtion. Inte uppvuxen i alkoholisthem, dock en alkoholiserad farfar och sett mer än en studiekamrat från universitetstiden samt arbetskollega brottas med alkoholproblem)


    Håller med dig fullständigt!!!

    Har haft många i min närhet, både släkt och vänner som har haft fruktansvärda alkoholproblem. Tre av dem är döda idag.

  • Anonym (Indigo)

    Jag förstår inte varför ni som inte har alkoholproblem tycker att det är så viktigt att kunna handla den var som helst?
    Eftersom ni har en sund inställning till alkohol och dricker med måtta kan det väl inte vara så svårt att gå till bolaget och handla?
    Jag förstår att det skulle vara mer bekvämt för er att kunna handla baginboxen på ICA, men med tanke på att alkoholen blir mer lättillgänglig för de som har problem så kan i alla fall jag tänka mig att fortsätta gå till bolaget.

Svar på tråden Öl, Vin och Sprit i vanliga butiker!