Inlägg från: Ramborg |Visa alla inlägg
  • Ramborg

    Jag förlorade alla mina barn

    Det känns bra att systemet fungerar ibland.


    42.
  • Ramborg

    Ni som misstror soc så mycket är inte samma ena som vill ha tvångssteriliseringar va?

    För vilken myndighet skulle kunna besluta om tvångssteriliseringarna på ett rättssäkert sätt?


    42.
  • Ramborg
    Anonym skrev 2014-08-21 13:56:06 följande:

    Ja, det är nog bäst att jag ringer soc och ber dem hämta mina barn. Säger någon FL att jag inte vet hur man är en trygg förälder måste jag ju tro på det...

    Självklart kan barn skadas av allt möjligt, det finns många beteenden hos föräldrar som gör barn illa på olika sätt. Men som jag skrev nyss ska det vara riktiga bevis för att barnens häls aoch utveckling ska skadas innan man gör ett tvångsomhändertagande. Tyvärr tummas det en hel del på den regeln, och det örs omhändertaganden utifrån vad som skulle kunna hända, och hur föräldern kanske skulle kunna vara. Rättssäkerheten är otroligt låg i dessa fall, det skulle bli ramaskri om det gick till på liknande sätt i utredningar av brott.

    Man skulle kunna köra på en älg och få sig själv och familjen dödad, bäst att förbjuda föräldrar köra bil. Man skulle kunna misslyckas med matlagningen så barnen åker på matförgiftning, bäst att föräldrar inte får laga mat åt sina barn.  En ensamstående mamma skulle kunna träffa en man som misshandlar henne inför barnen och de skadas, bäst att ensamstående mammor åläggs att vara singlar tills barnen flyttar hemifrån.

    Eller, vad fan. Eftersom alla föräldrar skulle kunna skada sina barn på något sätt, är det nog bäst att vi gör som i NordKorea och tar alla barn från sina föräldrar n'är de fyller tre och uppfostrar dem på barnhem. Staten är ju felfria, det är enda sättet att hålla alla barn sunda och riskfria tills de blir vuxna.Jag fokuserar vid problemet med att ge människor ersättningar för sådana här saker. Det öppnar för oseriösa aktörer, något som borde vara allmänt känt för den som hänger med i nyheterna någorlunda.

    Ja visst, de är säkert väldigt godhjärtade. Det är alla för rätt slant. Frågan är hur godhjärtade de skulle vara om de inte fick sådana ersättningar?Nej, knappast eftersom så inte alltid är fallet. Jag utgår från att folk är gnidna i största allmänhet, det framgår så tydligt när man läser trådarna på familjehemmet.se.

    Soc borde ingripa mer sällan, den största skadan åsamkas av att barn tas från hem där det egentligen inte fanns särskilt allvarliga problem. Man bidrar inte till ett bättre samhälle när man tar andras barn, tvärtom. Som jag skrev tidigare drabbas folk som vuxit upp i familjehem i större grad än andra av psykisk ohälsa och suicidtankar, de får ofta sämre utbildning och helt enkelt ett sämre liv. Var det verkligen tanken med LU-lagen, att göra barnens liv sämre? I så fall har man ju lyckats.

    Varför skulle "den nya familjemedlemmen" plötsligt kosta så mycket mer än han/hon gjorde hos sina föräldrar? Barnbidraget räcker ju annars?

    Ge de biologiska föräldrarna de ersättningarna  istället, så kan de ge sina barn ett bättre liv om det de har inte duger åt soctanterna. Men det går ju inte, då skulle folk förlora pengar.


    Det där med hönan och ägget är svårt att veta.

    Barn i familjehem kanske mår sämre på grund av att de haft det svårt hos de biologiska föräldrarna? Om man har ett sämre utgångsläge är det väl inte konstigt att resultatet blir sämre. Jag har för mig att liknande statistik finns angående adopterade barn. Beror det på adoptivfamiljerna tror du? De tar ju inte mot sina barn för att tjäna pengar i alla fall.

    Det där med ersättning är också svårt. Visst låter det bra, som du säger. Om familjehemmen tar emot barn av hjärtats godhet behöver de väl inga pengar för det? Problemet är ju att det redan är svårt att hitta familjehem. Skulle man behöva försörja det placerade barnet själv gissar jag att det blir ännu färre som vill vara familjehem. Vad ska vi göra med de barn som ändå behöver bli omhändertagna? (För såna finns väl också. Inte bara orätt stulna barn. Eller hur?) Ska vi starta barnhem som i Rasmus på luffen?
    42.
Svar på tråden Jag förlorade alla mina barn