Inlägg från: Anonym (A) |Visa alla inlägg
  • Anonym (A)

    Jag förlorade alla mina barn

    Bara för att man är snäll och älskar barn är man inte alltid lämplig att vara förälder. Min dotter är tjugofem år, hon älskar barn och att få byta blöjor på syskonbarn är jättekul och hon gör det bra. Men hon kan absolut inte ha ansvar för barn, skulle vara totalt olämpligt och skulle hon bli gravid skulle hon inte få behålla vårdnaden. Vilket skär i mitt mammahjärta men jag anser barnets behov är viktigare. Min dotter bor på ett gruppboende

    Min dotters problematik är naturligtvis en helt annan än din ts, men ville bara skriva detta så du förstår att man kan vara en bra person med många bra egenskaper utan att man faktiskt är lämpad att ta hand om ett barn.

  • Anonym (A)
    Anonym (anonym) skrev 2014-08-20 22:28:36 följande:
    Du missar att vi i Sverige räknar även alla de unga människor som är dömda för grova brott som exempelvis mord, är tvångsomhändertagna pga missbruk, kriminalitet som omhändertagna barn i andra länder hamnar de som begått brott i ungdomsfängelse.
    Sverige har inte alls så många omhändertagna barn som är under 15 år.
    Har du några siffror? Källa? Jag är alltså nyfiken, inte ute efter att kritisera, men alltid intressant att få riktiga fakta.
Svar på tråden Jag förlorade alla mina barn