En POSITIV tråd för BF April 2015 =)

jag fick en sådan chock när vågen visade 3,5 kg +.. jag har nog ätit ganska mycket, början var jag hungrig konstant men det har minskat lite så nu får man väl verkligen tänka sig för vad och när man äter. Jag har ett par extra kilon för mycket redan som det är
illamående har jag bara fått en lite släng av, korta perioder ibland på kvällen. däremot så värker brösten, molande värk och yrsel. Av någon anledning så slår alltid en ordentlig yrsel till när jag är och handlar. Igår t.ex. var jag på ikea och allt bara snurrade.. är det någon annan som upplever samma sak?
jag tror att det är för att det är så mycket intryck =)
har någon av er gjort en konisering någon gång?
jag gjorde en 09 och har läst lite om graviditet och konisering och då kan man få operera in ett band som håller ihop livmodertappen om det behövs, gå på extra kontroller plus att man ofta får planerat kejsarsnitt
kul med så många här i tråden =)
jag skrev på en annan tråd och fråga om någon visste hur man kunde ta bort att man kan skriva ett anonymt inlägg och då fick jag som svar att det enda sättet är att anmäla tråden och skriva till familjeliv och hoppas att de kan ändra på det.. idiotiskt att det inte kan finnas några inställningar man själv kan ändra
Heej ???? jag som trådstartare är ju fruktansvärt dålig på att skriva ???? har läst vad ni skrivit varje dag men har haft så fullt upp. Vi var på rul
förra måndagen och fick då reda på att vi väntar en liten kille den 10 april.
11 pojkar
13 flickor
Enklast ang bf lista är väl att skaparen av denna tråd , trollis va? Kan lägga den i huvudinlägget för då syns den ju alltid!?
Jag kan börja:
Madelenb 28år bf 25/4 flicka
Hej tjejer.. jag har vart rätt frånvarande i tråden igen, men har läst lite vad ni skrivit och följt med =)
Jag är i vecka 34+4 idag, ?bara? 37 dagar kvar!! .. har börjat fått (i alla fall vad jag tror är) förverkar på natten nu, har vaknat varje natt sen i söndags och det gör stundtals riktigt ont. HUR ont ska förverkar verkligen göra?! I natt så ville jag typ bara skrika! På dagarna är det hyfsat lugnt. Bara mycket ?mens värk? som håller i sig typ 30 min..
Någon annan som upplever det som ?riktigt? ont?
Nu är min skrutt här. Född i vecka 32. Första bebisen i tråden va? Lycka till nu alla ni <3
Är det någon annan som upplever att magen har blivit mjukare?
Den blir ju hård vid sd men annars rätt så mjuk. Kanske på grund av att han har sjukt ner i förlossningskanalen
Här är det troligen bebis på G nu.. Värkar som på förlossningen visade sig på ctgn vara 4/10 minuter! Och en tapp på 1,5 cm.. Fått åka hem med en sovdos, får se vart det tar vägen, så långt kvar är det troligen inte.. :)
Har fem veckor till bf och min man vill gå ut o dricka öl, jag sa nej. Han får går ut men skippa öl ifall något sker. Vad tycker ni? Nu är han sur.