Inlägg från: Flickan och kråkan |Visa alla inlägg
  • Flickan och kråkan

    Hur svår läsläxa första veckan i ettan?

    Vår son har inte fått första läsläxan ännu. De ska få den på tisdag. Jag hoppas att de får individuella läsläxor. Förra veckan var de ute och läste för en annan lärare en och en. Hon kollade om de kunde bokstäverna, deras ljud liksom läsförmåga (om de läste antar jag). Den lärare är den som ansvarar för läsläxorna. Min son läser utan svårigheter så för honom hade inte heller din sons läsläxa varit någon höjdare....men åt andra hållet. 

    Lurigt i den åldern för de är ju på så olika nivå. Och det är inget konstigt. Min son är inte väldigt begåvad eller så utan har bara haft ett väldigt intresse för bokstäver och liknande. Han har svårt för annat. 

    Till när har han läsläxan? I ditt läge hade jag pratat med hans lärare. I min sons klass kan verkligen inte alla läsa ännu och andra läser väldigt bra. Kanske tänkt att ni mer ska läsa tillsammans nu inledningsvis och träna på ljudning? Tycker att det är märkligt att ge ut en sådan läxa utan vidare förklaring. Delar som dig uppfattningen att man kan sätta vissa barn "i sticket" på det viset.

  • Flickan och kråkan
    Mercurialis skrev 2014-09-01 13:52:45 följande:

    Mitt äldsta barn har precis börjat i första klass. Alla barnen har samma bok i läsning. Första läxan var en sida i boken. Det var sex-sju rader med text, lika många meningar.

    För oss var problemet det omvända. Läxan var alldeles för lätt. Första kvällen läste G läxan högt - och fortsatte sedan att läsa de följande 15 sidorna.

    Andra kvällen pratade vi om hur en mening är uppbyggd, börjar med stor bokstav och avslutas med punkt, frågetecken eller utropstecken. Vi tittade även på att personers namn inleds med stor bokstav. Sedan läste G läxan baklänges.

    Tredje kvällen tog vi inte ens upp boken ur väskan utan läste andra böcker i stället.

    Jag hoppas att lästräningen individualiseras, när det har gått några veckor på terminen.


    Jag förstår inte varför de gör så. Jag är svensklärare på högstadiet och kan inte alls se poängen. För de barn som kan läsa så blir det som för ditt barn och för andra barn kan det bli en riktig mardrömsstart i form av känsla av att inte kunna eller förstå någonting. Lästräning är ju något som är rätt lätt att individualisera när man vet vad barnen kan så bättre att lägga lite krut inledningsvis på att undersöka hur barnen ligger till vad gäller baskunskaper. det ger ju dessutom större utrymme och mer tid till att ge alla rätt hjälp.

    Vår äldsta fick ett par väldigt lättlästa böcker som läxa i förskoleklass. Det vi fick arbeta med hemma var sådant som skiljetecken och skillnad på "en" som i obestämd form och "en" som i räkneord. Det blir ju viss betydelseskillnad beroende på hur man lägger betoningen på ordet "en" i en mening som: "Kalle gick till kiosken och köpte en glass." Men det fick vi ju göra själva som föräldrar....inget som kom från skolans håll. 

    Hoppas som sagt på individualiserade läsläxor här då de faktiskt just enskilt fått läsa med en lärare. Får se hur det blir i morgon och vilka instruktioner de fått till läsläxan. Spännande. 
  • Flickan och kråkan
    vampyria2 skrev 2014-09-01 14:59:43 följande:
    Jag kan förstå att det är svårt för lärarna att hitta nått som passa alla barn men ändå det känns lite väl löjligt faktiskt att han ens fick det som läxa :p
    Man kan ge en mer öppen uppgift som kan göras rätt på många olika sätt; den som precis lärt sig kan skriva något kort; den som är relativt van skribent mer. Det är inte jättesvårt.
  • Flickan och kråkan
    Penida skrev 2014-09-03 10:01:45 följande:

    Så här står det på vår dotterns läsläxa i korta drag:
    Detta är en repetition av vad vi har arbetat med denna vecka. Barnen har kommit olika långt i sin läsning och läxan kan därför uppfattas lätt för någon och svår för någon annan. Om ditt barn inte har kommit igång med läsningen läser du som vuxen texten. Ni kan prata om bokstäverna och leta efter dem i texten. Titta på bilderna och hitta ord med s och a. De som börjat ljuda kan med stöttning av en vuxen läsa texten. De säkra läsarna har fått med ytterligare en bok som ska läsas några gånger för en vuxen. För alla, oavsett läsförmåga, ska läxan läsas flera gånger under veckan.

    De ber oss också kommentera hur vi tyckte det gick.

    Förutom denna läxa har vår dotter också fått en matteläxa i fem steg, steg ett ska alla göra. Resten gör man om man kan och vill.
    En vecka har de fått på sig med båda läxorna.


    Vettigt läxupplägg med relativt tydlig instruktion. Här blev det individuella läsläxor. Min son kom hem igår med en bok som var väldigt lagom för hans läsförmåga. Han sa att de fått välja själva vilken bok de skulle läsa.....vet inte hur uppstyrt valet var.....de gjorde i alla fall valet en och en med "läsfröken" och han kom som sagt hem med en väldigt lagom bok (tveksamt om han valt så rätt helt på egen hand). 15 minuter 5ggr/v ska de lästräna hemma med vuxen som ska kommentera hur läsningen har gått. 
  • Flickan och kråkan
    Wilowa skrev 2014-10-19 11:41:43 följande:

    Du har inte läst nån läs- och skrivinlärning väl? Jag har det och jag ser vilken typ av läsinlärning den här läraren har valt. Poängen är att eleverna ska lära sig känna igen ord när föräldern läser och som nån skrev så tar eleven allteftersom över läsningen. Alltså tränar man in ordbilder istället för att ljuda sig igenom orden. Det finns även en metod där man börjar med att skriva istället för att läsa.

    Tokigt dock att föräldrarna inte fick nån instruktion om hur de skulle göra läxan, men nu har de troligtvis hunnit med föräldramötet och fått informationen.


    Jo, det har jag och har hyfsat god koll på såväl syntetisk som analytisk läsinlärning. Även analytiska metoder har tydlig struktur och skickas inte hem utan förklaring till ovetande barn och föräldrar. Oavsett vet jag inte riktigt vad det hade med saken att göra? Utan instruktion och förståelse kan ett barn som inte kan läsa bli "knäckt" utan att det var en medveten tanke från pedagogens sida givetvis. Och det barn som redan läser bra blir uttråkat. Och ja, självklar kan man skriva sig till läsning. Det gör de på min son skola i stor utsträckning.....men de jobbar i fötsta klass inte likadant med de barn som inte knäckt avkodningen ännu och de som relativt obehindrat läser kapitel böcker.
  • Flickan och kråkan
    Wilowa skrev 2014-10-19 21:30:10 följande:

    Detta handlade ju om första läsläxan när de nyss börjat ettan, hur ska läraren kunna veta var de ligger då? Fast som jag skrev så var det olyckligt med bristande instruktioner inför första läxan, men vem vet det kanske gått ut nån information om detta som ts eller barnet missat.


    Antingen så väntar man tills man vet (här kollades de av snabbt och ingen läsläxa hem innan) eller så ger man mer öppna uppgifter innan man vet. Ja, det kan givetvis ha gått ut information innan men använder man en analytisk läsinlärningsmetod så brukar man ju arbeta utifrån den först i skolan så att barnen är hyfsat med på tåget vad de pysslar med.....så slipper man mycket av förvirringen.
Svar på tråden Hur svår läsläxa första veckan i ettan?