Inlägg från: Anonym (AttSeDödenIVitögat.) |Visa alla inlägg
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)

    ISIS delar ut flygblad utanför stora moskén på Södermalm.

    "Utanför stora moskén på söder delar man ut information (med hjälp av bidrag) om att återupprätta kalifatet!"



    twitter.com/Jonas1Olsson/status/506109226780196865/photo/1

    Förmodligen har dessa galningar funnits i Sverige en längre tid, då bilden inte ser dagsfärsk ut. Vinterkläder och nakna träd vittnar om att bilden är tagen för minst ett halvår sedan.

    För några dagar sedan hängde det en ISIS-flagga på en bro i Kalmar.

    Idag gick SÄPO ut med att de lyckats avvärja två terrorplaner på Sverige.
    Så att ISIS är här, är det ingen tvekan om. Det är ett faktum.

  • Svar på tråden ISIS delar ut flygblad utanför stora moskén på Södermalm.
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)




    Tecknen på ryggen på flygbladsutdelarnas västar, överensstämmer med texten på flaggan längst ner i det vänstra hörnet på den första bilden, samt flaggan som männen håller i, på den andra bilden.

    Så att de har någon slags koppling till varann, råder där inga tvivel om.
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Anonym (AttSeDödenIVitögat.) skrev 2014-09-03 13:05:20 följande:
    Tecknen på ryggen på flygbladsutdelarnas västar, överensstämmer med texten på flaggan längst ner i det vänstra hörnet på den första bilden, samt flaggan som männen håller i, på den andra bilden.

    Så att de har någon slags koppling till varann, råder där inga tvivel om.
    Det ska givetvis stå: längst ner i det högra hörnet. ;)
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Rakad Apa skrev 2014-09-03 13:12:35 följande:

    Orka bry sig...


    Vi kan ju offra dig på en gång då, om du ändå inte bryr dig.
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Rakad Apa skrev 2014-09-03 13:19:02 följande:
    Har du foliehatten på?
    Var du på semester när Gud delade ut hjärnan?
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    SpanskaFlugan skrev 2014-09-03 14:19:01 följande:

    Inte IS utan hizb-ut-tahrir.se

    De är ett muslimskt parti som funnits sedan 1953 och de tar avstånd från våld. De vill visserligen införa en islamsk stat som styrs av islamska lagar men de använder demokratiska metoder.

    Lite efterforskning på källor vore kanske på sin plats?


    Det där stämmer inte.
    Hiz but är en gren ur ISIS. ISIS är en gren ur Al Qaida.

    sv.wikipedia.org/wiki/Hizb_ut-Tahrir

    Se den tredje bilden i länken; ISIS officiella flagga.

    Du själv kanske borde göra bättre efterforskning!?
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    SpanskaFlugan skrev 2014-09-03 14:19:01 följande:

    Inte IS utan hizb-ut-tahrir.se

    De är ett muslimskt parti som funnits sedan 1953 och de tar avstånd från våld. De vill visserligen införa en islamsk stat som styrs av islamska lagar men de använder demokratiska metoder.

    Lite efterforskning på källor vore kanske på sin plats?


    Hizb ut Tahrirs ideologi:

    "Hizb ut-Tahrirs syfte är, enligt egen utsago, att återupprätta det islamiska samhället från det allvarliga förfall det drabbats av och befria det från "de otrognas" tankar, system och lagar. Man arbetar för att samhället ska genomsyras av islam och att alla aspekter av vardagslivet ska följa sharia-lagarna.

    Organisationen vill samla alla muslimer i en islamisk stat, ett kalifat som ska styras enligt islamiska lagar och ledas av en vald kalif. Eftersom organisationen inte anser att demokrati är förenligt med den strävan uppmanas muslimer att inte rösta i val i Danmark, där rörelsen är representerad."

  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    SpanskaFlugan skrev 2014-09-03 14:41:07 följande:
    Ja och det är ingen hemlighet. Det finns inget som förhindrar att de, eller Svenskarnas Parti för den delen, att använda demokratiska metoder för att nå sina mål. Personligen tycker jag både extremer är läskiga men i en demokrati har de rätt att argumentera för sin sak.

    Men de är inte IS så att använda en bild på dem och hävda att IS delar ut flygblad på Södermalm är helt felaktigt.
    Hizb ut är en gren ur ISIS, på samma sätt som ISIS är en gren ur Al Qaida.
    SpanskaFlugan skrev 2014-09-03 14:49:09 följande:
    Jag läser inte arabiska och bilden du menar innehåller sex olika affischer. Svårt att veta om bildtexten verkligen stämmer med bilden?

    Jag kan inte hitta något om att IS och Hizb ut-Thair är sammankopplade. Hizb ut Thair är mycket äldre än IS och al quaida dök inte upp förrän runt 1988. De verkar dock ha snarlika mål men helt olika metoder. Vad jag kan se är Hizb ut Thair en i grunden fredlig organisation men det finns farhågor om att de kan i filtreras av mer våldsamma islamister.
    Vet du inte hur ISIS flagga ser ut? Det är den svarta med arabisk fet text, med en vit "boll" inunder. Duh.
    Sluta göra dig dum.

  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Anonym (Synd) skrev 2014-09-04 15:53:06 följande:

    Det är något som Inte stämmer helt med ISIS.. USA som alltid är inblandade i krig är inte det för en gångs skull. Ärligt tala vart tror ni ISIS fått pengar till vapen ifrån? Jag tror helt ärligt att USA OCH ISRAEL stöttar ISIS. ISIS soldater får vård i israeliska sjukhus. ISIS såkallad Khalifa satt fängslad i amerikans fängelse i ett helt år helt plötsligt bestämmer Amerika sig

    För att släppa ut han, han återvänder som kalifat helt plötsligt! Och dessa terrorister som de gjort till djur är ungdomar som blivit hjärntvättade, oftast är de oxå ex kriminella, som man nu hjärntvättat och sagt att de får göra precis som förr men nu får de istället paradiset för det. Man går helt enkelt på

    Deras känslor. helt sjukt vad de håller på med hur folket lider, det värsta är ju att alla muslimer inte är sånna. Hittade en organisation som synär gjord av ett par muslimska grabbar som är helt emot det dessa terrorister håller på med, ivcsverige.se de har samlat in pengar till Syrien 3 ggr hittils, åkt ner med egna volontärer, då allt oavkortat gått till de behövande. De betalar tom sin egen resa dit, de har dokumenterat vart alla pengar gått i form av video, delat ut pengar till föräldralösa, och änkor. senaste

    Insamlingen samlades det in mer än en

    Halv miljon, det byggdes flera vatten brunnar eftersom syriska regimen bombat ner alla vatten torn. måste säga att detta är

    En av de mest pålitligaste välgörenhets företag ja sett hittils. Ta en titt blev postivit överaskad!


    Jag är också lite av en konspirationsteoretiker. Jag tror exempelvis att världen styrs av de ökända 13 familjerna (Bloodline), och de har ju sina tillhåll i den rikare delen av världen.

    Det är ju inte en slump att alla kändisar i Hollywood är judar.

    USA låg ju bakom 911, med al-Qaida som täckmantel. Så, ja, why not. Det kan ligga något i det.
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Gert skrev 2014-09-06 11:39:15 följande:

    För övrigt har han en väst med en Hizb ut-Tahrir-flagga. Om du inte vet vad Hizb ut-Tahrir är för något kan du läsa om det på wikipedia. Kortfattat är det en islamistisk organisation som vill införa Sharialagar i samhället.

    sv.wikipedia.org/wiki/Hizb_ut-Tahrir


    Vi har redan rett ut dessa olika organisationer i tråden och vi är relativt eniga om att det är samma sak-samma skit.
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Anonym (Kia) skrev 2014-09-06 15:37:59 följande:

    Nån rättvisa får det ju vara. Om nassarna har rätt att göra sig hörda så ska väl islam extremisterna också kunna få det.


    Oh, my... Är du på riktigt eller? Du ser seriöst inte skillnaden mellan de olika grupperna? Förvånad
  • Anonym (AttSeDödenIVitögat.)
    Anonym (.......) skrev 2014-09-06 15:52:19 följande:
    FYI, Gert. Jag har en vän som är en väldigt troende muslim. Han beundrar Osama Bin Laden också.

    Han hatar ISIS..
    Usama är död.
Svar på tråden ISIS delar ut flygblad utanför stora moskén på Södermalm.