• syntharen

    Svagt positivt efter tiden gått ut?

    För 2 veckor sedan gjorde jag äggplock och den 27/8 sattes en perfekt blastocyst tillbaka. Så idag förväntade jag min mens och igår fick jag spottings och mina ömma bröst försvann, jag har inga andra symtom (som svullnad, ökad hunger, trötthet som jag har haft dom 3 andra gångerna jag varit gravid). Imorse kom det mer blod och jag struntade i att ta Lutinus. Men för att vara på den säkra sidan tog jag ett test på förmiddagen efter jag inte kissat eller druckit på 3 timmar så kisset var väldigt mörkgult. Först är det helt blankt (förutom kontrollstrecket då) så jag står inte kvar dom 5 min testet är giltigt utan kanske bara 3 min. Efter 20-25 min senare tittar jag på testet igen och jag blir väldigt förvånad när jag ser ett svagt rosa streck... Jag vet att det är ogiltigt men samtidigt så har jag ALDRIG fått så om det inte har varit nåt. Jag fick exakt så för ett år sedan när jag blev gravid för tredje gången med min andra omgång med Pergotime. Men då fick jag MF i v 6 så det känns inte bra att jag får så nu. I och med att jag inte har några symtom OCH blöder. 

    Vad säger ni? Kan man vara gravid utan symtom (om man annars alltid har haft det)? Kan man blöda (jag vet att man kan det men jag har aldrig gjort det utan att det betyder MF/MA)? Kan man lite på testet? Jag ska självklart ta ett nytt. Jag ska köpa ett Clearblue digital och testa imorgon igen. Men till dess, lite synpunkter, tack!

  • Svar på tråden Svagt positivt efter tiden gått ut?
  • linkita

    Det var så för mig. orkade inte vänta o sen när jag tittade senare så fanns det där två streck och jag var gravid. Idag är hon 4 mån. lycka till

  • syntharen
    linkita skrev 2014-09-05 12:45:41 följande:

    Det var så för mig. orkade inte vänta o sen när jag tittade senare så fanns det där två streck och jag var gravid. Idag är hon 4 mån. lycka till


    Vad roligt! Grattis! Men hur hade du det med symtom? Och när testade du? 

    Jag har verkligen inga symtom alls! Inte nånting alls! Och jag är lite irreterad, för jag hade redan gått vidare och såg fram mot nästa mens och göra FET och så får man ett sånt här test och får upp hoppet igen. Jag var jätteledsen för några dagar sedan när jag kände att alla symtom försvann och nu har jag gått vidare. Men jag får väl vänta och se... Man bara väntar och väntar...
  • linkita

    Jag hade inga symtom Heller. Det var 6 IVF försöket o ingen hade fungerat tidigare så trodde inte att den här skulle fungera Heller men det gjorde den????

  • syntharen
    linkita skrev 2014-09-05 13:36:03 följande:

    Jag hade inga symtom Heller. Det var 6 IVF försöket o ingen hade fungerat tidigare så trodde inte att den här skulle fungera Heller men det gjorde den????


    Vad härligt att det funkade till slut! Blir ju lite hoppfull nu, men nä, jag tror inte jag är gravid faktiskt. Tack för ditt svar!
Svar på tråden Svagt positivt efter tiden gått ut?