Inlägg från: Gossii |Visa alla inlägg
  • Gossii

    TFCC operation

    Någon som gjort en sådan operation? Jag gjorde en den 19/8.
    Anledningen till att jag fråga är för att smärta hade jag i början fick ligga kvar på sjukhuset ca 4 dagar. När jag var hemma så började värken avta. Min kirurg gjorde en öppen tfcc och lagade ledbandet på 2 ställen.
    Jag bytte gips efter 2 veckor, samt tog stygn..

    Min fråga .. Nu värker fingrarna och jag det tar emot att sträcka ut fingrarna...ska det göra det?

  • Svar på tråden TFCC operation
  • Gossii

    Jag ringde i torsdags och hon tog det så lättsamt, trots att jag berättade att fingrarna blir lila ibland. Hon tyckte jag skulle stå it till den 16 sep då ska det bytas gips igen och träffa kirurgen. Men blev lite småorolig ändå eftersom hon viftade bort det och sa även att gipset kanske trycket... Då byter man väl tänker jag.

    Därför vill jag se om någon hade gjort samma operation och kunde känna igen smärtan

  • Gossii

    Nä jag fick prioritet jag operates första gången förra sommaren. Sen vile dom att det skulle läka. Men från det dom bestämde att jag skulle opereras igen för denna delen då (tfcc) tog det 3 månader. Jag kan inte mer än önska dig lca till och över ansträng dig inte när du blivit opererad. Denna operation är en utav mina värsta. Men det är upp till varje individ i och för sig. Sen gjorde han lite annat också.

    Hur länge har du fått vänta? Vilken sjukhus? Och vilken kirurg? Min kirurg trodde att det skulle ta ca 2 och en halv timme (normalt sett gör de det) men på mig hittade han mer så tog 6timmar

  • Gossii

    Jag fick hel arms gips. Slutade straxt under armhålan i 4 veckor. Men fick byta efter första 2 veckor till ett plast gips. Det var skönare trot att det var hela armen. Men mindre och lättare. Min olycka hände 2012 Nov. Jag fick vänta 1 år på första op. Då fixade dom karpal tunnelsyndrom och compartment syndrom. Sen i maj detta året så bestämde det att jag skulle göra tfcc. Fick göra den den 19 Aug. Men min operation var lite annorlunda postoperativ än vad man normalt sett gör då jag har en nerv sjukdom ochans fick stanna kvar i 4 dagar, normalt stannar man bara 1 dag/natt. Men min arm var tvunget att vara bedövad/förlamad flera dygn.

    Hoppas du/ni får tid snart. Men förvänta er smärta, frustration att inte kunna göra ett skit. Jag är sjukskriven till 5 Dec. .lååångsam tid. Lång rehabilitering minst 3 ggr i vecka. Men nu utgår jag från mig själv.

  • Gossii

    Ta All smärtlindring du kan få och ring till op planeringen och tjatA

  • Gossii

    Jag jobbar som undersköterska på sjukhus. Du vet att du har sjukvårdsgaranti att du ska få en tid inom 90 dagar och får du inte det har du rätt till att de skickar dig till privat sjukvård

  • Gossii
    Helena Storm skrev 2014-11-27 10:03:00 följande:

    Hur är det med dig nu?


    Hej jodå det går framåt ska jobba min första dag den 8 dec. Dock har jag haft väldigt ont pga mina övriga sjukdomar men ärret är jätte fint. Har du op. Än?
  • Gossii
    Helena Storm skrev 2014-12-01 12:15:45 följande:

    Jag ska opereras den 9/12???? Det blir säkert bra men jag är sjukt nervös.


    Du behöger absolut inte vara nervös. Vart opereras du? Sös?
  • Gossii

    Jag var bedövad i 4 dagar.. men jag hade det lite speciellt. Men du bör räkna med 1-2 dygn. Plus att du kommer inte vilja sjunya pga smärtan Belive me! Första 2 dagarna när bedövningen släpper är inte kul!! Lycka till

  • Gossii
    Helena Storm skrev 2014-12-18 19:23:40 följande:

    Jag hoppas på kort gips när jag ska byta och ta stygnen;) Vad opererades du för?


    Hej Sorry för sent svar! Haft mycket. Alla är olika gällande smärta osv jag har bakom liggande sjukdom som gör att min smärta blir högre. Hur gick din op?
  • Gossii
    tyvi1378 skrev 2015-01-04 11:54:23 följande:

    Jodå, op gick bättre än förväntat. De första veckorna med helarmsgipset gick oxå bättre än förväntat. Men sen jag bytte till det korta plastgipset så har jag fått sjukt ont. Hade du oxå det?? Det blir liksom värre och värre...


    Det gör ont, det kommer göra ont ett tag, men det ökar oftast bara i början sen börjar den avta igen. Rehaben kommer garanterat också göra ont kan jag lova dig. Jag gjorde min op i aug och har fortfarande problem och mycket av rörlighet m.m kommer aldrig komma tillbaka. =( ..
    Hoppas att du inte lider allt för mycket
  • Gossii
    Helena Storm skrev 2015-01-08 20:31:34 följande:

    Det blir bättre och bättre... Men jag är väldigt nervös över hur jag ska fixa mitt jobb sen. Ett butiksarbete innebär väldigt mycket tunga lyft.


    Det kommer, däremot är det lång rehab.. det tar tid innan man får tillbaka allt, det får du räkna med, memn blev du inte informerad om allt detta innan op? :/ 
  • Gossii

    haha förstår det. Jag kan rotera min ca 30-40% och min är 6 månader sen, tränar med gummiband, gummiring, och trolldeg varje dag samt jobbar, på sjukhus med patienter så använder ju handen. Men troligtvis kommer jag inte få tillbaka mycket mer.. jag fick ju ingen information om detta

  • Gossii
    Malino84 skrev 2015-02-12 21:56:03 följande:

    Glömde skriva det Helena Storm men upp och ner kom efter hand väldigt bra på mig. Det är min rörelse då man exempelvis lägger handen platt mot ett tangentbord som är långt ifrån ok.


    Lägg till mig på Facebook både Helena Storm och du malino84 så kan vi prata där istället. Jag är så sällan inne här. Jag operans på sös (södersjukhuset) i stockholm. Mitt ledband drog dom extra hårt.. eller ledband å ledband gummisnodden jag heter Malin Göthberg Carlsson på facebook
  • Gossii
    stadsberga skrev 2015-05-19 15:10:37 följande:

    Hej har gjort tfcc operation för drygt 6 veckor sedan.Ondare nu än i början.Värst på natten vaknar av att jag vridit handen hastigt i sömnen.Trycker o ömmer runt handled fingerbenen ända ner i underarmen.Rör jag armen uppåt gör det hemskt ont ska det vara så här.Var i grevens tid operationen enl doktor söderbergh kunde slutat illa.Tänker kanske aldrig blir bra ska ta bort plastgipset på torsdag 21 maj.Sen rehab smärtor rejäla innan.Usch o fy Thomas


    Man blir sällan helt 100% bra efter tfcc men du är fortfarande ny opererad vilket betyder att du kommer ha ont ett tag framöver rehab tiden ligger mellan 6-12 månader efter 12 mån efter op bör man inte ha ont, och fått tillbaka det som går att få tillbaka. Bara anda mig på fb om du har några frågor är inte inne så ofta här.

    Själv har jag precis gjort min tredje operation transporterna av ulnaris nerven. Opades den 29aptil blev kvar i fem dagar och är inte bra än, men är ju ny opererad
Svar på tråden TFCC operation