Inlägg från: Anonym17 |Visa alla inlägg
  • Anonym17

    15-20 år som nyss pluassat

    Diamond98 skrev 2014-11-17 16:56:57 följande:

    Juste, jag har äntligen börjat känna rörelser!! ???? eller det började för typ 3-4 dagar sen. Men jag har längtat så mycket! Nu vet man att det verkligen finns en levande liten människa där inne??


    Jag kände dom första rörelserna för en vecka sen o fy vilken underbar känsla! :D kändes som en liten bubbla som ville ut från magen :3 o den 4 december ska jag äntligen få se lilla t för första gången o fy fan vad jag längtar :D
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-17 21:48:28 följande:
    Jag får se min lilla den 25e november alltså om en vecka å en dag!! :D ska bli så spännande!! Ska du ta reda på kön? :)
    Åh!! Jag längtar massor! :( jag va stensäker att jag skulle ta reda på könet för ett par veckor sen men nu e jag osäker på om jag verkligen ska göra det :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-19 03:17:59 följande:
    Om man tänker ekonomiskt så är det bäst att ta reda på det nu eftersom man inte har så jätte bra med pengar. För om man tar reda på det nu så kan man ju börja köpa väldigt tjejiga kläder om det är en tjej och tvärt om medan du är gravid. Annars kan man ju bara köpa några få väldigt neutrala kläder fram tills man föder vilket kanske inte är så roligt eftersom det inte finns så mycket att välja på då å så måste man köpa massa kläder som är mer köns baserade efter man fött bebisen. Och då kanske det blir så att man har för lite kläder om man till exempel inte har råd med så mycket samtidigt eller om man inte har tid att åka å handla.

    Så det är därför jag vill ta reda på könet, annars skulle jag inte gjort det. Med nästa bebis så kommer jag inte ta reda på könet :)
    Jag känner precis likadant! Men ändå tvivlar jag :p men har du någon magkänsla på vad det kan va för kön i din mage? Jag har trott att jag bär på en kille under hela graviditeten så får se om det stämmer :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-20 07:54:13 följande:
    Jag tror också att jag har en liten kille i magen, men könet är inget jag bryr mej om egentligen. Jag kommer älska "den" lika mycket vad det än är för kön!
    Precis! Det e såklart jag kommer älska mitt egna barn oavsett vilket kön det e :) men jag har alltid trott att jag skulle få en tjej innan jag blev gravid o nu sen jag blev gravid har jag varit sten säker på att det e en kille :) men får se på ultraljudet om jag tar reda på könet o om dom kan se det isåfall :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-26 20:42:56 följande:

    Igår var jag på UL. Och jag väntar en liten flicka!! Två olika personer kollade och båda sa tjej, och jag såg också att det va en tjej så jag är säker på att det är en tjej! Skrattande Hon rörde sej jätte mycket där inne i magen och allting va bra med henne! Glad Jag flyttades bak 4 dagar så BF gick från den 23 april till den 27 april. Det är inget som stör mej så mycket egentligen eftersom chansen att hon kommer lite tidigare är ganska stor eftersom alla mammas 6 barn har kommit tidigare. 4 dagar är ändå inte så mycket heller, så det gör inget. Jag är bara glad över att min lilla flicka mår bra för jag hade gått och oroat mej jätte mycket över att nånting kanske är fel.
    Men här är 2 UL bilder, hon suger på sin tumme på den förstaHjärta


    Ååh grattis!! :D ska få se min lilla bebis om en vecka o fy vad jag e orolig för att det ska va något fel nu :/ e i vecka 18 nu o känner tydliga sparkar nu :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-27 15:44:15 följande:
    Jag började känna sparkar vecka 17 tydligt och man kunde redan då känna utifrån magen också så det är skit coolt! Pappan kände det för första gången i helgen (han bor 30 mil ifrån mej så vi träffas inte så mycket pga det så han har inte kunnat känna tidigare. Men han blev jätte lycklig när han kände henne.)

    Om din lilla sparkar varje dag så att du känner så är det nog inga fel på h*n. Men vi mammor blir så oroliga ändå.

    Men allt kommer nog gå bra ska du se :) du ska bara veta hur nervös man blir när dom kommer och säger att det är din tur. Men det är så underbart att se sin bebis där inne i magen. Skulle villa se henne varje dag. Men nu är det bara att vänta tills hon kommer ut i världen <3
    Jag har bara känt bebisen då o då :/ men får hoppas att det inte e något fel :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-29 15:39:28 följande:
    Det är mycke rörelser man inte känner också. Min lilla flicka rörde sej jätte mycket under UL men det va inget jag kände. 
    Tack det lugna mig! :) har känt att när jag inte har kissat på ett tag kan det svida till på ett par ställen på magen e det något ni känt? Funderar på om det e bebisen trycker eller sparkar på en viss punkt i magen :o
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-11-30 14:02:04 följande:
    Vet inte riktigt vad du menar med svider men om jag inte kissar på ett tag även fast jag är kissnödig så får jag en väldigt obehaglig känsla i magen typ som hugg eller svid fast inte riktigt. Jag vet inte hur jag ska förklara det men det är det närmaste jag kan komma på att förklarar det.

    Men när Lill tösen sparkar på kissblåsan (som hon verkar gilla att göra ganska mycket) så blir det bara som att man blir mer kissnödig just då sparken kommer. Det blir typ som om man är nära på att kissa på sej men det försvinner på 0,1 sekund. Haha det är fett svårt att förklara men hoppas du typ fattar vad jag menar iallafall :)
    Joo men det e så jag menar :p har nog varit med om något liknande fat att bebisen trycker sig mot blåsan för jag kan behöva kissa fast jag gjorde det två minuter innan :)
  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-12-03 10:42:24 följande:

    Min mage i vecka 19+0(igår). Syns nästan ingenting :( hur mycket syns era magar? :)


    Min mage vecka 18+1 :) Imorgon ska jag på ultraljud så får se om det stämmer och då får jag veta om det e en kille eller tjej :D



  • Anonym17
    Diamond98 skrev 2014-12-03 14:46:49 följande:
    Gud va avis jag är på din mage! Vill också ha en mage! Så du har bestämt dej för att veta könet nu :) jag tycker det är jätteskönt nu när jag vet att det är en flicka som ligger där inne, det är så skönt att kunna säga hon och inte säga den/bebisen typ! Känns så mycket mer verkligt nu :)
    Din mage kommer :) ja jag har bestämt mig :) blir enklare :)
  • Anonym17
    Anonym9998 skrev 2014-12-03 16:09:49 följande:

    Åååååh här börjat känna sparkar hehe bebisen gillar iaf att sparka för hen gör de hela tiden :D är i vecka 17 (16+4)


    Jag har inte känt mycket rörelser än men tror jag har livmodern i framkant för det sägs att magen kommer snabbare o man känner inte bebisen lika mycket :o
  • Anonym17

    Tänkte bara berätta att allt såg jätte bra ut med min bebis och det e en liten kille :D jag e så sjukt glad :D

  • Anonym17
    Lagotto skrev 2014-12-05 08:51:45 följande:

    Denna tråd är rolig! Grattis till alla graviditeter! Hoppas eran början var lättare än min :)

    Jag ska börja med att presentera mig själv. Jag är 20 åring som plussade när jag var 19, chocken över plusset var jättejobbig men jag hade min fästmans stöd redan från dag 1 efter att vi fick veta. Hur jag fick veta att jag var gravid är en annan historia. Början av min graviditet innehöll en massa illamående och jag kräktes hur ofta som helst, ju fler månader som gick ju mer smalare vart jag tills jag i vecka 20 är så äckligt smal att man inte tror att jag är gravid. Mina vänner hade jättesvårt att tro mig.

    Vecka 13 så fick jag ordentligt illamående, det vart en sväng till sjukhus och man konstaterade att bäbisen inte skulle överleva. Men peppar, peppar så klarade Hen sig.



    Bild ifrån vecka 19. Inne i rummet med mig och min kompis så fanns tre andra läkare. Bara för att se om fostret lever. Här konstaterade man att mitt beräknande datum är 21 Januari och att bäbis är full av liv. Vi vet inte kön (faktiskt ganska skönt).

    Nu lite mer allvarligare, jag har haft en ordentlig graviditets depression. Nu skojar jag inte utan jag har helt enkelt bett min fästman ta ansvar för detta barn. Både psykologer och läkare samt barnmorskan tror att det beror på att jag hade en jobbig början i graviditeten. Jag mår jävligt mycket bättre nu!

    Eftersom jag nyligen tog studenten och dessutom inte har hunnit riktigt jobba så får jag lägsta mammapenningen. Då så flyttade jag i November till Finland och jag har en massa problem med försäkringskassan som inte vill försäkra mig och vägrar skicka in detta till Finland. Bara jag som känner att dem är otrevliga?

    Som nyflyttad till ett annat land och dessutom gravid, planerar bröllop och allt annat kaos så får man prioritera. Min man och jag prioriterade mat före barnvagn men detta löste sig. (haha, ja jag använder oftast orden min man, vi har planerat bröllop den 23 december iår) :)



    I slutet utav november fick vi denna barnvagn. Den är använd men den är helt perfekt.



    Här är jag :) I vecka 33. (Nu vecka 34). Min mage är precis lagom och alla kontroller har varit bra! Bäbis sparkar och senaste undersökningen visade en arg bäbis, den undersökningen tog två timmar och jag hade inte käkat lunch.

    Detta är bara min berättelse, så egentligen kan ju din bli ännu bättre! :)
    Nu är inte detta för att få kommenterar om diverse saker och ting utan att göra en poäng. Man är inte dålig för att man är ung och gravid. Min man, som är året yngre sa igår för första gången att han inte ångrar detta. Han har sökt in till diverse universitet men inte kommit in och han sa igår att Universitetlivet är inte hans grej, han skulle gladligen komma in men han kan inte föreställa sig att leva som en student. Bäbis är mycket välkommen!

    Så även om ni går igenom detta ensam, kom då ihåg att det absolut viktigaste är att kunna dela glädjen med någon, kanske en familjemedlem.

    Ni är starkare än dem flesta med tanke på era åldrar! 


    Du är så jäkla stark! Har oxå haft det väldigt jobbigt i min graviditet men inte så jobbigt som du! Mitt ex (pappan till min son) visste att jag aldrig skulle kunna göra abort men han försökte tvinga mig o göra abort, han fråga aldrig hur jag ville göra utan i hans huvud fanns det bara abort som ända utväg. Han och hans pappa kalla mig psykfall o massa liknande ord o en dag när mitt ex kom hem t mig berättade han för mina föräldrar o försökte få dom på hans sida, jag sa till han att om han skulle berätta det för mina föräldrar kunde han dra åt helvete, o så blev det. Några veckor efter kom han hem t mig fast han inte fick o började snacka skit om mig till min familj, han berättade då för min syster.. När det var hennes födelsedag! Det gick så långt så jag boka tid för abort men dagen innan bestämde jag mig för o behålla barnet ändå o sedan dess (v10) har han inte hört av sig. Jag gick inte en dag utan att va rädd för att han helt plötsligt skulle dyka upp utanför ytterdörren men det har han inte gjort! Nu idag så skiter jag fullständigt i honom! Han kommer försöka få ensam vårdnad men han kommer aldrig någonsin lyckas för jag e för stark! Jag har min barnmorska på min sida o i januari ska vi på möte så jag får svar på mina frågor om här det blir med mig o pappan.

    Men jag e så sjukt glad att jag inte gjorde abort för jag älskar redan min son massor fast jag har svårt o förstå att han finns i min mage :p o jag vet att det alltid blir bra i slutändan :) så sluta inte kämpa vi som e unga o gravida/mammor :) o glöm inte! Vi finns där för varandra!
Svar på tråden 15-20 år som nyss pluassat