Diamant skrev 2014-10-20 14:53:57 följande:
Jag ska till specialistmödravården imorgon och de ska även ta över utredningen om cystan, så jag vet inget annat än att den är där.. Får se imorrn.
Pga en annan sjukdom så fick jag ändå remiss dit och kommer nog få fortsätta gå hos dom. Idag sa de att det förmodligen inte kommer bli en "vanlig" födsel pga detta (inte cystan) utan planerat kejsarsnitt och om det blir som för din syster också så talar det ännu mer för att de kommer välja kejsarsnitt..
Jag vet inte riktigt hur det känns asså, visst har man känt oro inför att föda och att sabba hela underlivet men samtidigt är ju en förlossning något naturligt som kroppen själv ska lösa! Även om det är långt fram i tiden så har jag ändå sett lite fram emot att inte veta när det ska hända och att se mannens nervösa virrvarr när vattnet går osv hehe
Du kanske kan hjälpa mig. För drygt ett år sedan hade jag en komplett mola och fick därför remiss till Akademiska sjukhuset där jag opererades direkt. Efter det gick jag på uppföljning på sjukhuset i ett år och fick sedan besked att kontakta dem vid en ny graviditet. De vill göra ultraljud någon gång i vecka 8-10 för att se om en ny mola utvecklas.
Jag har funderat på om detta innebär att jag nu kommer att "höra" till sjukhuset vid denna graviditet eller om jag ska skriva in mig någon annanstans.
Tyvärr har jag varit väldigt missnöjd med det bemötande jag har fått på Akademiska och jag skulle önska att jag inte behöver gå dit mer än nödvändigt, samtidigt vill jag såklart att de som är mest kompetenta ska ha koll på mig.
Det blev ett långt meddelande men det jag undrar är alltså... ska man skriva in sig hos annan barnmorska, även när man går på kontroller på sjukhuset?