Inlägg från: Anonym (vårdnad) |Visa alla inlägg
  • Anonym (vårdnad)

    vad ska jag göra :-(

    Den stora frågan jag har är har ni delad vårdnad? Står du som pappan? Föräldrarledigheten - hälften är ju dina om du inte skrivit över dem på exet?

    Det är ju saker att ta vara på och utnyttja för att få träffa din dotter, exet kan inte frånta dig föräldrarledigheten om du inte vill det. 

    Men den stopra frågan är hur vårdnaden ser ut, har ni gemensam vårdnad så kan du krasst ta din dotter och gå på en promenad utan att exet ska följa med.

    Men kontakta FR IDAG! se till att dom får reda på allt som du känner osv. Hon kommer bli kallad till ett samarbetssamtal och om hon säger ifrån så börjar saker se värre ut för henne, samma sak om hon vägrar att låta dig vara med din dotter för precis som andra säger som förälder har du ingen rättighet till barnet det är barnet som har rättighet till BÅDA sina föräldrar. det är inte upp till EN förälder att bestämma över barnet 

Svar på tråden vad ska jag göra :-(