Inlägg från: Glinda |Visa alla inlägg
  • Glinda

    Vinterplagg till ettåring! HJÄLP!

    Jag köpte dyrt till sonen första året, sen har jag köpt kappahls overall två år i rad och varit jättenöjd. Köper även halskrage och fleeceset där. Allt med 25% rabatt (är du medlem får du såna erbjudanden hela tiden) så overallen kostar bara 600 kr.

    Köper även underställ dock inte i ull då jag själv avskyr allt med ull, utan i annat material, från polarn och pyret. Där har jag även köpt mössa och vantar, med 25% eller 30% på ett helt köp. Förra året blev understället dock oanvänt pga varm vinter.

    Det jag inte snålar på är skor, köper på barnskospecialisten där de mäter foten och plockar fram skor som sitter bra på hans fottyp (smala fötter) och då blir det vinterkängor och allväderstövlar och sockor.

    Sen har jag köpt en billig jacka och byxor som extra, antingen på rea året innan eller tradera.

    Allt som allt blir det kanske 2500 kr men man kan ju köpa billigare än pop.

  • Glinda

    Sen kan jag tipsa om att handla till nästa år på rea i vår/sommar, jag har nu tagit fram nya vinterbyxor inköpa för 175 kr i mars. I juli köpte jag nästan en overall från kappahl för 199 kr men ändrade mig då jag inte hittade rätt färg, men ångrar det lite nu!

    Vi har råd att köpa allt nytt men jag gillar att fynda på rea och tradera!

Svar på tråden Vinterplagg till ettåring! HJÄLP!