Inlägg från: Dexter dot com |Visa alla inlägg
  • Dexter dot com

    Skämmas för Juckandet i hundparken? :/

    Juckande är oftast en överslagshandling utlöst av stress, frustration eller att hunden är helt exalterad och ett tecken på att den inte klarar av att hantera situationen så självklart ska ägaren bryta. Antingen för att helt enkelt inse att hunden lekt klart och behöver varva ner eller för att den leker med "fel" hundar just du.

    Att tro att hundar sköter och löser situationer själva när man föser ihop okända hundar på inhägnad yta är dumhet och risken för slagsmål med skador som följd är stor. Visst ska hundar få vara hundar men när det kommer till osunda beteenden måste ägaren ta sitt ansvar.

  • Dexter dot com

    Självklart ska hundar få socialisera sig men inte när dom sköter sig! Juckande är inte sunt ,varken för den som juckar eller för den som juckas på. En hundägare som inte bryter när ens hund juckar eller ens hund blir juckad på är oansvarig och orättvis och hur man kan stå och titta på tills en hund "ger upp" är helt galet.
    Att umgås med andra hundar ska vara trevligt och givande, inte innebära att bli juckad på tills man ger upp......eller vara så stressad att man ens börjar jucka. 

    Just på grund av sånna här oansvariga och okunniga hundägare är vi många som aldrig sätter sin fot i rastgårdar.

  • Dexter dot com
    DeathByPickles skrev 2014-10-12 14:18:33 följande:

    Dexter är klok och har alldeles rätt.
    Jag skulle inte låta någon av mina hundar bete sig på det viset mot andra djur och inte heller låta andra djur bete sig på det viset mot mina hundar.


    Vi är skyldiga att se till att våra hundar inte utsätts för situationer de inte klarar av  - juckande är inte ett sunt sätt att umgås på. Bra att du börjat bryta beteendet, TS!


    Tack :)  Jag blir alldeles förtvivlad när människor inte har kunskap och förståelse för vad dom utsätter sina hundar för och lever kvar i detta föråldrade "dominanstänk".
  • Dexter dot com
    shandy skrev 2014-10-12 17:34:33 följande:

    Synd att ni tänker att juckandet skulle leda till slagsmål. Det är inte fallet. Så ni menar då att om hunden är sån som juckar borde den inte få träffa andra hundar? För att de blir för stressade?


    Juckande är provocerande och leder ofta till slagsmål och gruff just för att hunden är uppe i varv och inte läser av den andra hunden rätt.
    Visst ska hundar träffas men då med hundar som dom fungerar med, inte hundar dom blir uppstressade, frustrerade, exalterade av.
    Att tro att alla hundar fungerar ihop och har utbyte av varann är naivt, dom har inget utbyte av att hälsa på alla hundar dom möter och vissa klickar dom bra med och andra inte och det är ägarens ansvar att välja rätt "kamrater".
    Hundar leker olika och hundar som kör jaktlekar funkar oftast sämre med hundar som brottningsleker.
    Sen är intensiv lek inte alls nyttigt så ofta då binjurarna går på högvarv och producerar alldeles för mycket stresshormon.
  • Dexter dot com
    shandy skrev 2014-10-12 19:12:00 följande:

    Läs mitt senaste inlägg. Jag sa aldrig att jag tror alla hundar funkar ihop? Men du SER varningssignalerna och juckandet är inte en av dem på något sätt. Vanlig lek kan också leda till slagsmål, men varningssignalerna kommer först. Inte säger ägaren till om hundarna leker vanligt heller? Och ja det är sant att man bör ha pauser mellan intensivt lekande. Det tar upp till 2 dagar för att varva helt ner även om det inte syns utanpå. En allt för stor del av ägarna förknippar hundarnas beteende med människobeteende och därav läser hundarna fel..


    Du länkar till någon som säger emot dig....att juckande inte är dominant, ofta beror på att hunden är exalterad och att det endast är ok om båda hundarna är med på det. Enl dig är det ju ett dominansbeteende och den dominanta ska få jucka tills den andre ger sig. Vad vill du säga egentligen?
Svar på tråden Skämmas för Juckandet i hundparken? :/