Inlägg från: nemo1 |Visa alla inlägg
  • nemo1

    Hur länge hemma med kattunge?

    Bra att ni tänker skaffa två. En kattunge ska inte vara ensamkatt, ffa om man jobbar heltid. Jag brukar rekommendera att man är hemma ngr dagar vid katternas hemkomst. Och det är snabba puckar hem efter jobbet som gäller. Har man en massa fritidssysselsättningar och heltidsjobb så bör man inte köpa katt anser jag.

    Har ni kattvakt om ni måste åka bort? En katt får inte lämnas om så ett dygn enligt lag. Mycket kan hända under de timmarna, ffa med en kattunge då de lätt skadar sig men de kan ju även bli sjuka.
    Katterna ska kastreras vid sex månaders ålder, honkatt ca 1000:- hankatt ca 500:- katterna bör vara dubbelvaccinerade chippade och veterinärbesiktade innan flytt. Försäkring är ett måste då det är extremt dyrt hos veterinären. Årliga vaccinationer.
    Kvalitetsfoder ska de ha, dvs ej köpa torrfoder i mataffären, dessa gör katten sjuk på lång sikt. Kattungar ska ha fri tillgång på mat.
    Planerar ni barn så fundera över om ni tycker er ha tid med katter då. Ser många annonser där katterna åker ut när barnet kommer.

  • nemo1

    Planerar ni barn så tycker jag ni ska vänta och först komma in i rollerna som föräldrar. Jag vet inte hur många annonser jag läst där det står att katterna ska ut för att de skaffat barn och inte har tid, eller som det låter barnet har blivit "allergiskt" Det är en stor omställning att bli förälder med sömnbrist mm.
    När barnet börjar krypa så är det på kattlådan, det är fullt med sand på golvet som den stoppar i munnen. Kattmaten ska smakas på. Fullt med katthår överallt som bebisen får i munnen och på alla kläder.

    Varför inte vara jourhem till ett par katter från ett katthem för att prova på hur det är att ha katt?

    Varför skulle inte en katt från katthem fundera med barn? De är som vilken annan katt som helst förutom att de ibland är ännu mer tillgivna och tacksamma över att få ha kommit in i värmen. Du glömde en viktig sak, kastrering. Detta ska ske vid sex månaders ålder för att slippa urinmarkering vilket även honor pysslar med. Chip och idmärkning måste anmälas till Djurid och Sverak annars är det meningslöst, så glöm inte det.

    Att dina föräldrar haft katt under din uppväxt är långt ifrån samma sak, för hur stort ansvar tar man som barn då?

  • nemo1

    Ni kan ju vara jourhem till två katter. Eller till en dräktig kattmamma, men då krävs att man är hemma mycket och att man är hemma när förlossningen börjar närma sig.

Svar på tråden Hur länge hemma med kattunge?