• Smecker

    Varför är unga tjejer så kåta på att få posa nakna

    Tecum skrev 2014-10-11 23:15:37 följande:

    Men är de inte lärda tvärtom, att värdet inte sitter i utseendet? Sverige är ett av de länder där feminismen står starkast. varför når man då inte den viktigaste och mest påverkbara gruppen, unga tjejer?


    För att det finns ett stort gäng bakåtsträvande pojkar som gör sitt bästa för att övertyga lättpåverkade unga kvinnor om att feminism är kika med manshat, och att kvinnors värde sitter i hur lite kläder de har på sig. Det är bara att kolla på FL, trådar där killar sitter och "mm åå visa brösten, visa rumpan, du är så fin, vacker, snygg, jag blir så styv, inboxa mig snygging", ibland med försök till poetiska-humoristiska omskrivningar av varierande kvalitet men där kontentan är densamma. Dessa pojkar värderar endast utsidan och skulle förmodligen lika gärna jucka i ett hönsnät om man bara målade dit ett par bröst, men de hörs och syns mest. Behöver jag ens nämna att tjejer som för intelligenta/intellektuella resonemang och diskussioner inte får samma respons av dessa pojkar som syns och hörs mest? Oj, nu gjorde jag det ändå.

    Inte konstigt att osäkra tjejer blir ännu mer osäkra.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (Lynx) skrev 2014-10-12 10:52:33 följande:

    Det behövs inte. Det där fixar FI-tanterna själva så bra så fort de öppnar munnen. De verkar verkligen hata män och är verkligen bittra. Det är därför de inte når ut till de flesta unga tjejer. "Bakåtsträvande pojkar" har inte lika mycket med saken att göra som förbittrade flickor. Och innan jag blir beskylld för något... Är själv tjej mitt i karriären. Välutbildad med riktigt bra inkomst.


    Och du likställer feminism med FI. Vilket logiskt felslut.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (anti FI) skrev 2014-10-12 16:24:33 följande:

    Lynx koppling mellan feminism och FI är till stor del representativ för stora delar av svenska folket. FI har på något sätt tagit över begreppet "feminism" och tagit sig ett tolkningsföreträde över alla andra. Personligen tror jag att FI var det värsta som kunde hända den feministiska rörelsens arbete för jämlikhet i Sverige. Jag är själv kvinna och evinnerligt trött på all diskriminering som kvinnor får utstå i samhället i allmänhet och yrkeslivet i synnerhet. Jag arbetar aktivt med att förbättra kvinnors situation både i Sverige och internationellt varje dag i mitt arbete. Men feminist kommer jag aldrig att kalla mig, för det har med FI's framgångar blivit liktydigt med kommunism och manshat. Och det är ingenting jag står för.


    Återigen ett logiskt felslut.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (anti FI) skrev 2014-10-12 16:42:53 följande:

    Utveckla gärna.


    Du kan väl tänka själv? Återkom när du tänkt färdigt så kanske den här diskussionen får någon som helst substans.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (anti FI) skrev 2014-10-12 17:00:28 följande:

    Den enda tolkningen jag kan göra av ditt svar är att du är en av de bittra FI anhängarna som hatar alla oliktänkande.

    Tråkigt att du inte är mogen för ett seriöst inlägg istället för att bara angripa alla andra.


    Vilket säger mer om din förmåga att tänka logiskt än om hur det verkligen förhåller sig.

    Tråkigt att du inte klarar av att föra ett logiskt och genomtänkt resonemang istället för att bara angripa andra.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (fotar gärna) skrev 2014-10-12 17:55:29 följande:

    Känns som vi hamnat lite off topic...eller är det FI som är anledningen till att tjejer ställer upp på naket?


    Äsch, du vet, allt är FIs fel.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (fotar gärna) skrev 2014-10-12 18:09:20 följande:

    Ja, du, i den här tråden kan man inte precis anklaga dig för att föra diskussionen framåt. Kanske FI:s fel det också...


    Det kan det absolut vara, fast det får du kolla med dem. Jag har inget med FI att göra.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-13 17:51:09 följande:

    Jag har själv kommenterat bilder på lättklädda män och kvinnor, ibland tom med lite flirtig ton. Jag tycker om att se bilder av nakna eller lättklädda människorna. Jag har även visat upp min egen kropp och målat av både nakna och påklädda människor med olika utseenden.

    Som du uttrycker dig skulle inte jag kunna uppskatta människors insida, eller föra intellektuella diskussioner.

    Tänk på att du, när du så föraktfullt klumpar ihop människor och sträcker ut ditt pekfinger, pekar med tre fingrar mot dig själv.


    Att citera arkaiska ordstäv är inte samma sak som att föra intellektuella diskussioner, men jag tänker inte hindra dig från att försöka Bortsett från det, varför försöker du få det att handla om dig? Är en bakåtsträvande pojke?
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-13 19:10:30 följande:

    Man måste inte vara en kille för att uppskatta att titta på lättklädda människor. Du kanske inte kan tänka dig att även kvinnor gör sådant... Lite förlegad syn på kvinnor kan jag tycka.

    Du skrev fördummande om män som smickrar kvinnor. Därför ville jag påtala att även jag som kvinna har gett både män och kvinnor, som vikt ut sig, komplimanger.

    Du skrev även att kvinnor som förde intellektuella resonemang inte "drabbades" av sexuella förslag. Det är fel. Fråga några av dina "intellektuella" kvinnliga vänner här på FL så ska du se att även de fått frågor av sexuell karaktär. Jag fick det strax efter jag blivit medlem på fl(utan att visa upp en enda bild) och knappt skrivit något inlägg alls.

    Jag vet att de män som tex skriver i helkroppstråden är helt olika som individer. De har olika bakgrund, de har olika inställning till oss kvinnor. Jag tycker inte om alla inlägg jag fått, men jag drar aldrig alla över en kant. De är olika personer, men nästan alla är trevliga. Jag tycker det är omoget att dra alla över en kant och uttrycka sig så föraktfullt om dem som du gör.

    Man kan värdesätta insidan mycket, trots att man uppskattar att titta på utsidan.

    Försök inte påstå att jag inte kan föra intellektuella diskussioner. Du gör bara bort dig med sådana försök.


    Om du vill ha en intellektuell diskussion så kanske du skall undersöka förutsättningarna lite noggrannare. Som till exempel att läsa, och förstå, det första inlägget du citerade. Det handlar varken om dig eller om alla män, du gör bara bort dig när du försöker diskutera på de premisserna och tillskriva mig åsikter jag inte uttryckt.

    Du kanske borde undersöka vad ordet "generalisera" betyder, och hur det används i en diskurs.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (.) skrev 2014-10-13 19:43:36 följande:

    Och när du får motstånd så är det så att andra människor är dumma, inte förstår och inte kan diskutera.

    Som sagt. Gulligt...


    Alla andra? Det är bara en. Gulligt att du tycker att det är motstånd, men det är okej, du är ju anonym
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-13 20:01:43 följande:

    Jag tycker inte att någon man som skriver på helkroppstråden passar in på din liknelse att att knulla ett hönsnät. Du uttryckte dig föraktfullt. Det vände jag mig emot. Dessutom blandade du kommentarer som "du är så fin, vacker", med mer tydligt sexuella kommentarer.

    Jag har förövrigt själv skrivit flitigt /sexuellt mer än en gång, men det betyder inte att jag är ytlig. Det ena utesluter inte det andra.

    Jag dömer inte ut män som skriver sexuella förslag. Trots att alla inlägg och pm inte passat mig personligen , har jag svarat vänligt och alla har accepterar ett nej och varit trevliga ändå.


    Det är du som nämner helkroppstråden, inte jag.

    Du plockar ut enskilda ord ur ett citat som jag använder som exempel eftersom "du är så fin" etc påfallande ofta blandas med mer tydligt sexuella kommentarer, hur tänkte du där?

    Själva definitionen av "ytlig" är "inte går på djupet", vilket är en väldigt bra beskrivning på exakt vad som försiggår när man kommenterar en kropp vars innehavare man inte känner och vars ansikte/huvud man påfallande ofta inte sett. Det är inte personens inre eller kombinationen inre/yta du kommenterar, vilket du själv är fullt medveten om. Helt rätt, att du ibland inte är ytlig utesluter inte att du ibland är väldigt ytlig.

    Det är väldigt trevligt att du inte dömer ut män som skriver sexuella förslag, men vad har det med saken att göra?
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-13 21:55:00 följande:

    Helkroppstråden är utan tvekan den tråd som mest innehåller kommentarer av den typ du skrev. Dessutom handlar den här tråden om tjejer som vill posa nakna... Och du anmärker på att jag refererar till helkroppstråden(det finns mycket få andra trådar där kvinnor poserar nakna).. . *tar mig för pannan*


    Ett perfekt exempel på en ytlig kommentar. "Inte går på djupet".

    Vad trevligt, du försöker dig på lite retorik med. Självklart får du referera till helkroppstråden om du vill, men det är ditt referat och inte mitt. Det hör till god retorisk sed, har jag fått lära mig, att inte tillskriva andra åsikter eller kommentarer de inte har eller har uttryckt. Blir lite halmgubbe över det hela annars.

    Bra att du har koll på vad tråden handlar om. Vilket är relevant om jag citerar/svarar trådstarten, nu råkar mitt originalinlägg som du citerade vara svar på något annat än trådstarten, så det underlättar om du har koll på det istället.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-14 17:50:27 följande:

    De exempel på kommentarer du gav i det inlägg jag initialt svarade på, är typiskt sådana som man kan hitta i hkt. Det kanske finns enstaka trådar med några få liknade inlägg, men berätta gärna om det finns någon annan tråd som bättre passar in på din beskrivning. Alla som läst lite i hkt förstår varför jag valde att referera till den, särskilt men tanke på dina exempel.


    Samtliga trådar som går ut på att kvinnor visar upp kroppsdelar, alternativt män vill att kvinnor visar upp kroppsdelar, innehåller sådana kommentarer. Jag skrev "trådar", vilket mig veterligen är plural. Att du väljer att låsa dig och diskussionen till att handla om dig och helkroppstråden får stå för dig.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-15 18:54:38 följande:

    en mening blev fel. Så här ska det stå :

    "Så att jag använde hkt som exempel kan rimligen inte vara någon nackdel.".. .


    Du får använda helkroppstråden till vad du vill, jag skrev "trådar" utan att specificera någon tråd eftersom jag avsåg precis det jag skrev, nämligen "trådar". Att du väljer att låsa dig och diskussionen till att handla om dig och helkroppstråden får stå för dig.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Q tankar skrev 2014-10-19 17:49:50 följande:

    Det är mer än trist - det är okunnigt och elakt!!! Dessutom finns det så många män som tänder på små bröst men de hörs inte i mediabruset!! Kanske därför att män och kvinnor som hävdar att bröst ska vara stora har fått bli normaliserande!! Tror att porrindustrin har ett stort inflytande här.

    Det är i sig uttryck för okunskap men ställen som familjeliv kan hjälpa många till större insikt tror jag!!


    På vilket sätt skulle Familjeliv hjälpa många till större insikt?

    Porrindustrin har inget eget inflytande i bröstfrågan, annat än att de visar det som kunderna efterfrågar. Efterfrågar kunderna stora bröst, så är det vad de får. Efterfrågar kunderna små bröst, så är det vad de får. Lika väl som det finns porr som inriktar sig på "big tits", så finns det porr som inriktar sig på "tiny tits". Men ser man till utbudet så verkar helt klart stora bröst efterfrågas mest. På vilket sätt skulle det vara porrindustrins fel?
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-19 22:23:16 följande:

    Visst kan man aktivt söka på små eller stora kvinnor/bröst inom porr, men om man inte gör det ser man en likriktning av kvinnokroppen. Jag har pratat med flera män om vad de tänder på i porr och de värdesätter ofta mer helt andra saker än storleken på brösten. De män jag har pratat med värdesätter hur äkta sexakten ser ut, tex om kvinnan verkar trivas/njuta.

    Den kommersiella porren har tappat många tittare till amatörporr trots att kvinnornas kroppar där är av skiftande utseende. Det är olustigt att läsa hur du tror att gemene man styrs så mycket av bröststorleken i sitt val av porr. Jag vet att många män har en vidare syn på vad de vill se.

    Det är beklämmande att läsa hur du får det att låta så självklart att kvinnors kroppar ska visas, och kanske anpassas, efter mäns önskemål.

    Jag tror att inte att familjeliv kan ändra detta, men lite kan man åstadkomma. Det är ett fritt forum och det finns många män här som kan berätta att bröststorlek är sekundärt. Det finns män som berättar att de föredrar runda/stora kvinnor och hyllar dem. Det kan mycket väl ha hjälpt och stärkt de kvinnor som är större och det är bra. Det finns även män som berättar att de gillar små bröst. Det kan vara glädjande att läsa för de kvinnor som ligger utanför "normen" för hur en vacker kvinna oftast beskrivs.

    Om man som kvinna söker på porr väljer man sällan "små kvinnor/små bröst". Det är väl i regel annat en kvinna är ute efter, men samtidigt som hon tittar runt bland porr matas hon med kvinnokroppar av mycket lika stil. Det kan få kvinnor att börja ifrågasätta sin egen kropp. Det är tråkigt. Jag tror förövrigt porr ger en snedvriden bild av kukstorlek, så det är inte bara kvinnor som riskerar att känna sig otillräckliga.


    Och på ett fritt forum så sitter alltså, enligt din egen utsago, män och är mest uppmuntrande till stora bröst, och det råder en likriktning i vilken kroppstyp som visas upp för männen? Vad säger det dig?

    Nej, jag tror att porrindustrin levererar det som kunderna (oftast männen) efterfrågar. Något annat vore självmord för branschen. Jag har ingenstans skrivit att gemene man styrs endast av bröststorlek i sitt val av porr, det är något du tolkat själv. Däremot har jag skrivit att om ens preferens är stora eller små bröst, så finns det som alternativ.

    Det är mer beklämmande att se hur kvinnor så självklart visar, och kanske anpassar, sina kroppar efter mäns önskemål. Det är inget jag tycker är självklart, men det är vad som sker, även på familjeliv. Vad sker när männen säger "visa brösten", "visa rumpan"? Du själv propagerar för att det är fint att visa sin kropp, det är fint att leva upp till de killarnas förväntningar att få se.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-20 06:02:36 följande:

    Om du anser att porr levererar den kroppstyp män vill ha, vill de allra flesta män ha hårdsminkade opererade kvinnor, med stora eller medelstora väldigt fasta bröst. Tror du verkligen själv att det är vad män allra helst ser? Jag vet många män som föredrar naturliga bröst och många män ger uttryck för det här i forumet. Dessutom värdesätter många män annat än bröststorlek mer.

    Att amatörporren ökar visar att de stereotypa kropparna i porren inte är det viktigaste.

    De män jag menar som berättar om stora bröst/kvinnor är de gillar större och hängiga bröst än vad som är det vanliga i porr.

    Jo visst finns det fortfarande en övervikt av män uttrycker sig vilja ha stora bröst, men det finns goda exempel här som verkligen visar att även kvinnor med små bröst är sexiga. Det är glädjande.

    Ja. Jag tycker att det är fint att alla kroppstyper är välkomna tex i Helkroppstråden och de män som är där är uppmuntrande. Tyvärr dyker det upp personer där som även är ute efter att såra. Det är tråkigt.

    Om jag som kvinna lägger upp en bild på en putade rumpa eller en bild där jag visar en del av brösten är jag med i leken. Jag räknar med att få sexuella kommentarer. Vi är inte dumma vi kvinnor. Vi väljer själva vilja bilder vi vill visa upp och alla bröst typer är välkomna. Det tycker jag är bra.


    Nej, porrindustrin levererar det kunderna oftast efterfrågar. Om du anser att alla män är porrindustrins kunder, så får det stå för dig. Om du anser att alla män alltid vill ha/genomföra i verkligheten det de ser på film, så får det stå för dig. Jag har heller aldrig påstått att bröststorlek är det primära i mäns val av partner, du är väldigt intresserad av att skapa någon form av meta-diskussion som du väljer att svara på istället för det som verkligen står där. Varför?

    Goda exempel på att, om jag gissar lite vilt här, smala kvinnor med små eller stora bröst, och lite mulliga kvinnor med stora bröst är de som får flest kommentarer? Och det är inte oftast kroppen i sig, utan gärna sexuellt utmanande poser som får flest kommentarer? Vad säger det dig om likriktningen som sker även i helkroppstråden?

    Jag citerar dig:
    Celines Essence skrev 2014-10-19 22:23:16 följande:

    Det är beklämmande att läsa hur du får det att låta så självklart att kvinnors kroppar ska visas, och kanske anpassas, efter mäns önskemål.


    Det är faktiskt du som anser att det är självklart och fint att kvinnor skall visa sina kroppar, och kanske anpassas, efter mäns önskemål. Är inte det beklämmande så säg? Män vill så gärna se, självklart skall kvinnor anpassa sig och visa och uppfylla random killars önskemål. Nej, ni är inte dumma ni kvinnor, ni väljer själva att visa och anpassa er. Att alla brösttyper är välkomna är inte samma sak som att alla brösttyper känner sig välkomna.
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Celines Essence skrev 2014-10-20 10:58:49 följande:

    Du skriver att stora bröst är vanligast i porr, för att det är det är vad män (porrkonsumenter) vill ha. Min erfarenhet är att män prioriterar annat i val av porrfim. Det faktum att den kommersiella porren tappar tittare till amatörporr är ett tydligt tecken på att många män värderar annat.

    Jag vet själv vad jag tänder på i porr. Det har med "känslan" i utförandet att göra. Jag har inte ens tänkt på om männen är lika varandra. Det har inte varit männens utseende som avgjort valet , men det är möjligt att de flesta är mörkhåriga.(Jag vet inte) Det betyder dock inte att jag föredrar mörkhåriga män. Det är annat än männens utseende som fått mig att föredra vissa porrfilmer.

    Jag har i övrig aldrig nämnt något om vilka typ av kvinnor män vill ha som partner. Vad jag syftar på i mina inlägg är vad män vill ha i porrväg.

    Det är blandat vilka som får flest kommentarer på helkroppstråden. Ja. Posen spelar in. Det är medvetet från oss kvinnor. Det är det roliga med att fotografera sig, just det faktum att en kvinna med varierande kropp kan göra spännande bilder. Jag har inte anpassat mig efter mäns önskemål. Jag väljer ut de bilder jag själv gillar. Några gånger har jag fått frågan att lägga upp en bild stående på alla fyra bakifrån, men just det har jag inte lagt upp. Det har jag inte velat. Jag minns att en man efterfrågade en bild på mig i strumpbyxor och då lade jag upp det. Jag brukar nämligen ha det och känner mig bekväm i det. Skulle en man vilja se mig i ett plagg, eller en pose, jag inte trivs i gör jag det inte. Jag förstår inte varför du är så emot det.

    Tycker du att vi "vanliga" kvinnor ska låta bli att visa upp oss? Tycker du att vi ska lämna den biten till professionella? Tycker att marknaden ska avgöra vilka som är värda att visas upp? Tycker du inte om att vi kvinnor kommer med egna initiativ.?


    Att den kommersiella porren tappar tittare beror på att män föredrar mindre bröst? Eller är det annat som inverkar på varför en del föredrar amatörporr?

    Nu fick du diskussionen till att handla om dig igen. Det är till att vara lite självcentrerad, måhända. Du har i en tidigare diskussion hävdat att män är visuella, det är därför det är naturligt för dem att titta på och uppmuntra kvinnor att visa sina kroppar. På vilket sätt är det då relevant vad du tänder på när det gäller porr?

    Så det finns inga tendenser alls vilka som får flest och/eller mest explicita kommentarer? Tillåt mig att småle. Genom att alls lägga upp bilder så anpassar och tillmötesgår du mäns önskemål. Fast nuförtiden räcker det tydligen att behaga en man, istället för en hel tråd.

    Jag ser inget värde alls i att någon skall använda sin kropp med sexuella undertoner för att behaga och kåta upp random personer som man ändå inte är sexuellt intresserad av. Som någon anonym frågade tidigare, vad i det beteendet är det jag skall respektera? Kvinnor kommer med egna initiativ, att ge random killar det de efterfrågar? För mig låter det mer som att kvinnor är männen till lags. Nej, självklart skall inte marknaden bestämma. Om det inte är så att marknaden är alla kunder/konsumenter, i så fall ser jag inget konstigt med att det som efterfrågas av en stor marknad är det som visas upp. Ungefär som i helkroppstråden, för där är det verkligen en stor variation i kropparna, eller hur? Marknaden (männen, oftast) styr vilka som känner sig mer välkomna än andra. Eller förnekar du att de som fått flest och mest explicita kommentarer över tid är de med stora bröst?
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker

    Alltid lika kul att se riddaren på den vita springaren komma och devalvera sin sköna dams förmåga att själv argumentera för sin sak


    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Smecker
    Anonym (.) skrev 2014-10-20 12:40:30 följande:

    Den enda som devalverar någonting är du själv. Du devalverar god smak skulle jag säga.


    Det är okej, ingen bryr sig om anonyma fegisar i helkroppstråden heller
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
Svar på tråden Varför är unga tjejer så kåta på att få posa nakna