Delar ni som är föräldrar verkligen allt ansvar? Överdriver jag?
Den som är hemma får givetvis göra mer i hemmet för att frigöra tid för den som arbetar så hen kan tillbringa mer tid med barnet istället för att behöva laga mat.
Men jag har ett genuint intresse för mitt barn och tillbringar tid med henne för att jag tycker om det. Jag söker därför inga ursäkter för att slippa, däremot skulle jag inte köpa att sambon låg på locket på dagarna om hon var hemma och tyckte vi skulle dela 50/50 på hemarbetet när hon har privilegiet att få vara hemma med kidsen.
I dagsläget så jobbar jag mer än heltid och gör allt hemarbete och är den som gör allt med dottern i stort sett. Det beror dock på att sambon är på tjocken och mår skitkasst, hemmet ser ut därefter då tiden inte räcker till men så får det vara.