Inlägg från: guldlock1980 |Visa alla inlägg
  • guldlock1980

    BF JULI 2015

    Hej! Går in i vecka 6 idag (5+0). Blev gravid på första ivf-försöket med spermadonation på Huddinge i Stockholm. Innan dess har vi i väntan på vår tur gjort 4 inseminationer i Danmark, 1 ivf i Riga och 1 fet också i Riga, utan resultat. Men nu äntligen så har vi plussat!! :) Det har varit en lång och kämpig period med utredningar och att försöka komma överens med tanken att vi måste använda donator eftersom min man är steril.

    Eftersom vi har fått kämpa så länge är jag ganska orolig över att något ska hända och vi inte lyckas hela vägen. Kan inte slappna av... Mår bra, känner mest av kissnödigheten, trötthet och ibland molvärk och svagt illamående. Inga ömma bröst dock.

    Kul med denna tråd!! :)

  • guldlock1980

    Vi kommer få göra ul i vecka 8 eftersom vi har gjort ivf. Känns väldigt nervöst, men samtidigt jätteskönt att få veta status ganska tidigt! Man undrar ju vad som verkligen händer därinne, om lilla fröet lever och finns kvar.

  • guldlock1980

    Man kan faktiskt höra hjärtljud redan från vecka 6! När man som vi har gjort ivf är det rutin att göra ultraljud tidigt, och oftast får man då göra det i vecka 8 :)

Svar på tråden BF JULI 2015